Užívejte si své miminko i pestrou stravu!

Výživa po porodu

Jako kojící maminka můžete jíst v podstatě všechno, co máte ráda a co nedělá vám ani vašemu miminku potíže. Výživa po porodu by měla být vyvážená a pestrá. Žádná potravina není striktně zakázaná. Přesto je potřeba se nad stravováním v době po porodu a během kojení zamyslet a sledovat složení stravy.

Jak má vypadat výživa po porodu?

Důležité je udělat si čas na pravidelné jídlo. Zapomeňte na hladovění a jezte v průběhu dne vícekrát (alespoň 3x, ale raději 5-6x) menší porce. V době kojení musíte být v dobré kondici a mít dostatek mléka. Při výhradním kojení získává miminko živiny pouze z vašeho mléka. Proto je zapotřebí dbát na pestrý a vyvážený jídelníček. Ten vám zaručí optimální příjem všech nutričních látek – sacharidů, bílkovin a tuků, ale také vitaminů (např. A, B, C, E) a minerálních látek (po porodu a během kojení zvláště vápníku a železa). Kromě nutričních látek je třeba, abyste se zaměřila na dostatečný přísun vlákniny a probiotických kultur.

Mléčné výrobky v době kojení

Mléčné výrobky by měly být nedílnou součástí vašeho jídelníčku. Pokud netrpíte intolerancí laktózy nebo alergií na kravské mléko, není důvod konzumaci mléčných výrobků během kojení omezovat. Naopak, je vhodné, abyste si zajistila dostatečný příjem mléčných výrobků, které jsou mimo jiné zdrojem bílkovin a vápníku, pokud Vaše miminko Váš zvýšený příjem mléka toleruje. Vhodné jsou např. čerstvé sýry, jogurty, kefírové a acido lní mléko nebo tvrdé sýry. Výrobci zpravidla uvádějí obsah prospěšných látek v rámci složení na obale potraviny.

Je důležité umět si správně vybrat

Na kvalitě potravin velmi záleží. I mezi mléčnými výrobky existují velké rozdíly v kvalitě. Proto věnujte dostatek času jejich výběru a čtěte informace uváděné na obalech. Zde sledujte nutriční hodnoty výrobku a také jeho složení. Platí základní princip, že čím méně ingrediencí výrobek obsahuje, tím lépe. Výrobek je tak lépe stravitelný a tělo dokáže lépe využít důležité látky, které výrobek obsahuje. Navíc nezatěžuje vaše tělo přidanými látkami jako jsou konzervanty a stabilizátory. Pečlivě vybírejte čerstvé a lokální výrobky a dopřávejte sobě a také svému miminku to nejlepší.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama