„ Nedávno jsem dostala poptávku, abych připravila workshop pro maminky, které nosí starší děti, které už samy chodí. Musím říci, že to bylo velmi obohacující a mně došlo, že i tyto maminky potřebují podporu a mohou mít v praxi nejasnosti a v hlavě otazníky.“ říká lektorka Denisa Písaříková.
Obvykle maminky potřebují vyřešit tyto oblasti:
- výběr nosící pomůcky
- způsob nošení a jak má vypadat správná poloha
- prospěšnost nošení pro starší děti
Zkusím tyto otázky shrnout v následujících řádcích.
V čem nosit starší děti
Na výběr pomůcky je potřeba se podívat z více stran a do výběru zařadit co nejvíce proměnných. Těžší děti se dají nosit jak v šátku, tak nosítku. Sama bych preferovala šátek, který bude mít vyšší gramáž a bude dost široký, ideálně 70 cm, aby bylo dost látky na kapsu pro dítě. Nicméně je potřeba vzít ohled i na dítě, které se nese. První syn byl velmi klidný, ten si v šátku hověl, často se kojil a ani nedutal, šátek nám perfektně seděl. Zatímco mladší dcera se vrtí, vyklání, číhá na kolemjdoucí, všem mává a dělá to s velkou energií, takže šátek mi dříve nebo později úplně zmačká a úvaz přestane být úvazem, ale spíš oprátkou. S ní jsem tedy přesedlala na rostoucí přezkové nosítko, které je jednoduše pevnější a líp odolá jejímu temperamentu. Určitě si nosítko před nákupem vyzkoušejte a berte v úvahu, že děťátko ještě poroste a klidně i skokově, takže zádový díl by měl být dost dlouhý. Nepřeji nikomu, aby třeba dva měsíce po nákupu nosítka musel řešit, že nosítko jde dítěti k lopatkám a výš ne. Určitě nezapomeňte zvážit i postavu člověka, který bude nosítko používat, aby mu třeba nebylo velké v bedrech nebo nepadaly ramenní popruhy.
Jaké jsou správné úvazy pro starší děti
Důležité je, aby nošení bylo pohodlné a spokojené byly obě strany. Mnoho žen nosí starší děti na zádech, kde je potřeba respektovat stejná pravidla jako jsou při nošení vpředu na těle. Dostatek látky musí být zastrčený pod zadek, dítě by mělo mít zakulacená záda a podsazenou pánev a taky látku dost vysoko na zádech. Já třeba na zádech nenosím ani jedno dítě, nejsou tam spokojené a mě to taky všude tlačí do zad. Na břiše jsem poponášela i skoro tříleté dítě, když ho bolely nožky. Čím větší dítě, tím méně je patrná ergonomická poloha. Dítě by mělo být pořád lehce podsazené, nicméně zakulacení páteře a nohy do M už nejsou skoro patrné. Dobré je ale nastavit nosítko nebo roztáhnout šátek tak, aby látka šla od jedné podkolenní jamky ke druhé. Dítěti se bude pohodlněji „sedět“.
Proč nosíš TAK velké dítě
Odpověď je snadná – vyhovuje nám to, jsme tak spokojení a není na tom nic špatného. Ostatní zase třeba tlačí kočárek. Pokud dítě začne ťapat, automaticky se předpokládá, že od teď už bude po světě štrádovat jen po svých. Jistě. Je potřeba si uvědomit, že rozvoj chůze – zcela nová perspektiva pohledu na svět, s kterou jde často ruku v ruce i zdokonalení řeči – všechny tyto vývojové skoky dávají dítěti zabrat a hodně z nich potřebuje strávit více času u milující osoby, aby se ujistilo a získalo sebevědomí, že toto období zvládne. Pokud tuhle potřebu zaznamenáte, rozhodně bych doporučila jí vyhovět a buďte si jistí, že se vám to vrátí později. Neměla bych zapomenout ani na rostoucí zoubky, nemoci nebo obyčejné splíny – tady všude vám i děťátku kontakt velmi usnadní situaci, aniž byste museli bádat, co a jak. Tito chodci se hlavně nenosí 5 hodin denně, ale jsou spíše poponášení, a to je v pořádku.
Otázka, do kdy je vhodné nosit dítě, je z mého pohledu irelevantní. Spíš si stanovte, jak dlouho s dítětem potřebujete navzájem cítit blízkost. Dvouleťák se spíš poponáší a tato potřeba přichází obvykle zřídka nebo ve vlnách dle vývojových skoků. Přeji vám, abyste se dokázali spolehnout na svou intuici, protože kontakt s jakkoli starým dítětem je vyjádření lásky a všichni chceme, aby naše děti věděly, že jsou milované.
Pokud je vám toto téma blízké nebo jsou nějaké věci, které byste potřebovali vyřešit, dorazte 12. září na veletrh kontaktního rodičovství Kouzlo nošení v Praze. Na toto téma tam budu mít přednášku nebo mě najdete u našeho Mamalatté stánku ve veletržní části festivalu.
Autorka: Denisa Písaříková a tým Happy Baby
O autorce:
Denisa je lektorkou nošení německé Die Tragechule a české Z břicha na břicho a současně působí jako laktační poradkyně.
V roce 2017 vyšla kniha pro novopečené maminky Mámě, jejíž je Denisa spoluautorkou.
Pravidelně publikuje články na mamalatte.cz