Všichni jsme se probudili do rána, kdy kousek za našimi dveřmi vypukla válka. A naše děti nevyjímaje. Zprávy z televize, rádia, novin, polohlasné šuškání dospělých, pokřikování starších dětí, útržkovité informace. Jak velký zmatek asi teď musel propuknout v hlavičkách našich nejmenších? Nenechte se zmást, vnímají a ukládají si každý střípek, který zaslechnou.
K tomuto článku nás inspiroval post na Instagramu od Kateřiny Pantovič s jejíž souhlasem jsme si dovolili pro vás připravit pár tipů jak a proč s dětmi mluvit o válce.
Upřímnost nadevše
Z války máme strach všichni. A děti to vycítí. Nemá cenu snažit se zakrýt všechny naše obavy. Buďte upřímní. Kateřina radí – „Vysvětlujte, vysvětlujte, vysvětlujte. Vemte si k ruce mapu, pastelky. Přizpůsobte informace věku dětí.“
Společně strávený čas hledáním odpovědí.
Děti jsou přeborníci na všetečné otázky. Svět vidí jinýma očima než my dospělí a pamatujte, že žádná otázka není špatná. I když vám může připadat banální, pro děti může mít velký význam. Ideální příležitost popadnout telefon a najít odpověď. U starších dětí mluvte i o relevantnosti zdroje informací a o jejich ověřování.
Děti chtějí pomáhat
Od mala učíme děti pomáhat slabším a zranitelným. Jak tedy pomoci teď? Znáte někoho z Ukrajiny? Chodí k vám uklízet paní uklízečka z Ukrajiny? Je tátův kolega z Ukrajiny? Znáte někoho ve vašem okolí? Napište jim společně zprávu, že na ně myslíte a případně se zeptejte, co pro ně můžete udělat. I takto vyslovená podpora může mít obrovský dosah. Jak pro toho, komu míří podpora, tak pro vás a děti. Pokud můžete, vyberte si některou z ověřených organizací a pošlete například DMS. Každá pomoc se počítá. Ať už slova podpory, nebo nějaká ta koruna navíc.
Pro šikanu není místo
Má vaše dítě ve škole nebo školce spolužáka z Ruska? Kateřina uvádí – „Vysvětlete dětem, že to není důvod ani prostor pro šikanu Rusů v Česku. Není teď důležité myslet jen na Ukrajince, co tu žijí, ale i na běžné Rusy. Nezávidím teď ruským dětem ve školách a rozhodně bych s dětmi probrala, že i oni teď potřebují podporu.“
Filtrujte informace
Všichni se bojíme, chceme mít co nejvíce informací. Ideálně být na příjmu 24/7. I když si děti v poklidu hrají tak poslouchají. Některé zprávy pro ně mohou být opravdu drastické. Snažte se tedy vyhledávat především psané zprávy z relevantních zdrojů. Myslete i na pro nás tolik typický “černý humor“. Pro vás může být způsobem, jak se vyrovnávat se situací, kde se cítíme bezmocní. Děti ale mohou vše pochopit do slova.