Plodnost a věk

Těhotenský test a čekání na výsledek

Trápí vás s přibývajícím věkem potíže s otěhotněním? Ano, věk je opravdu jedním z negativních faktorů, který snižuje plodnost u žen. Nečekejte proto příliš dlouho a zkuste vyhledat lékařskou pomoc. Kromě věku ale ovlivňuje plodnost žen také správná životospráva, stres a celková psychická rovnováha. 

Čím jste starší, tím déle může trvat než otěhotníte. Tento fakt mějte na paměti když se rozhodujete, zda vyhledáte lékaře a projednáte s ním možné problémy a komplikace při plánování těhotenství. S věkem klesá kvalita vajíček. Statistiky říkají, že ve věku 20 – 29 let žena otěhotní do jednoho roku, po tomto věku je to do dvou let. U žen nad 30 let je statistická pravděpodobnost otěhotnět do jednoho roku opravdu menší. Pravdou je i to, že čím jste starší, tím máte méně času vhodného na početí, takže se doporučuje vyhledat pomoc lékaře co nejdříve.

Fakta

  • všechny léčebné metody jsou úspěšnější pokud pár je mladší 30 let
  • celkový počet a kvalita ženských vajíček se s věkem snižuje
  • děloha ženy se věkem stává méně “přívětivá” k oplodnění vajíčka, takže zahnízdění je méně pravděpodobné

Počet neplodných žen se zvyšuje s věkem:

  • ve věku 20 – 24 let je neplodná jen 1 z 10 žen
  • ve věku 40 – 44 let je neplodných žen o 30% více

Stres a plodnost

Pokud se skutečně cítíte stresována, nejste v tom sama. Vědci dokazují, že některé ženy podstupující léčbu neplodnosti mají vyšší hladiny stresu než pacientky, čelící rakovině nebo jiným život ohrožujícím stavům. Stres ovlivňuje jak ovulaci, tak i sexuální touhu. Může tak jako druhotný faktor ovlivnit i samotnou plodnost. Vyzkoušejte se naučit se stresem pracovat. Pomůže vám to jak v přístupu ke snaze o potomka, tak i v běžném životě. Je možné, že se se stresem potýkáte už delší dobu. Pokud je to více než pár týdnů, máte pocit, že to již hraničí s depresí nebo stále jen myslíte na plodnost/neplodnost, mohla by vám přijít v hod i odborná pomoc. Nestyďte se za to. Lepší než se dlouhodobě trápit, je přiznat si svou slabost a požádat o pomoc. Uvidíte, že se vám uleví! Pokud potřebujete jen chvíli oddechu, stačí trocha relaxace.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě