Zdravá střeva

Těhotná maminka a ruce ve tvaru srdce

Klíč k pevnému zdraví vede přes zdravá střeva a to nejen v těhotenství. Střevní mikroflóra se skládá z nesčetného počtu probiotických bakterií, které chrání člověka před choroboplodnými zárodky a regulují imunitní systém. Je-li střevní mikroflóra zdravá, napomáhá snížení rizika vzniku chronických onemocnění, jako jsou alergie či autoimunní onemocnění. Často však může dojít k porušení její rovnováhy.

Porušená střevní rovnováha

Pro obnovení porušené střevní mikroflóry většinou není zapotřebí postupovat žádné nákladné terapie. Potraviny bohaté na probiotika jsou často tou nejlepší cestou, jak střevní mikroflóru znovu obnovit. Kyselé zelí, kefír, jogurty a kombucha jsou skutečnými „probiotickými bombami“ – bakterie kyseliny mléčné posilují imunitní systém ve střevě a proto by měly být konzumovány pravidelně. Člověk by se měl vyvarovat přijímání většího množství cukru a také antibiotik (nejsou-li výslovně předepsána lékařem), protože obojí ovlivňuje negativně střevní flóru.

Jak je to v těhotenství?

Pro těhotné ženy jsou zdravá střeva obzvláště důležitá, protože intaktní střevní mikroflóra matky má rozhodující vliv na imunitní systém a odolnost vůči alergiím miminka. Bakterie ve střevech matky se již v těhotenství podílí na utváření imunitního systému dítěte. Do kontaktu s těmito bakteriemi se miminko dostane rovněž během porodu, další osídlení bakteriemi poté nastává kontaktem s okolním prostředím a kojením. Mateřské mléko může díky jeho složení u novorozence výrazně podpořit tvorbu zdravých střevních bakterií. Zdravá střevní mikroflóra v těhotenství, během porodu a v období kojení má dlouhodobé účinky na zdraví dítěte a je nejlepší ochranou před alergiemi.

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě