Překvapivě velkou část rodičů trápí problém s dětmi, co nerady jedí, či mají k některým potravinám vysloveně odpor. Vyzkoušeli snad vše od přemlouvání k výhrůžkám a nefunguje nic.
Problémy s příjmem potravy mohou mít celou řadu příčin. Často jde o předčasně narozené děti, dlouhodobě zasondované děti nebo děti s poruchou autistického spektra. Nejedlíci ale mohou být bez zjevné příčiny.
Zeptali jsme se na pár otázek Dagmar Jurišové, která je autorkou on-line kurzu Nejedlíci. Je určen pro všechny rodiče, kteří chtějí svým dětem pomoci změnit jídelníček, a především přístup k jídlu samotnému.
Rodiče bývají bezradní a ptají se, co udělali špatně. Co může být příčinou problémů s příjmem potravy u dětí?
Jedna jediná příčina není, je to soubor faktorů, které mají vliv na vznik této poruchy. Často bývá skloňován stres matky při porodu, odloučení dítěte od maminky, náročnější začátek kojení. Příčina vlastně není vůbec důležitá, a my ji ani nehledáme. Snažíme se dívat dopředu a hledat způsob jak dítěti a rodičům pomoci.
Co vás vedlo k tomu, abyste založila on-line kurz Nejedlíci?
Paradoxně, impulsem nebyla jen snaha pomoci mému synovi, který má Aspergerův syndrom. Především šlo o poptávku ze strany rodičů a terapeutů, kteří mě oslovovali při mé práci s Kousákem. Ve své terapeutické praxi jsem zjistila, že problém s příjmem potravy má relativně velké procento dětí a jejich rodiče jsou bezradní, protože ani pediatr jim obvykle nedokáže pomoci.
Jak jste tvořila kurz Nejedlíci?
Spojila jsem více metod dohromady. Snoezelen, jelikož jsem snoezelen terapeut a tento koncept a jeho postupná smyslová stimulace mi v tomto případě dávají obrovský smysl. Dále food play pocházející z USA, kde s tímto konceptem pracují klinické logopedky například Debra Lowsky a Melanie Potock, ale také ergoterapeuti a speciální pedagogové.
Snoezelen je multisenzorická terapeutická metoda, která využívá stimulaci všech smyslů prostřednictvím speciálních pomůcek, světelných efektů a hudby. Cílem snoezelenu je uvolnit napětí a podpořit relaxaci a pohodu.
Pro koho je určen?
Kurz Nejedlíci je šestitýdenní praktický online kurz, který si klade za cíl pomoci rodičům se změnou přístupu dětí k jídlu a potravinám jako takovým. Je určen všem rodičům, kteří mají doma nejedlíka. Problém s příjmem potravy, neschopností pozřít určitý typ potravin se objevuje hojně u dětí, které jsou předčasně narozené, děti dlouhodobě zasondované, děti s poruchou autistického spektra. Jídlo je pro takové děti příliš takzvaně smyslově náročné. Jejich smysly jsou sami o sobě přetížené a příliš citlivé na nové, neznáme podněty. Typicky se podobný problém poprvé objevuje při přechodu na pevnou stravu.
Jak si máme takový kurz představit?
Online kurz pomůže rodičům změnit přístup jejich dětí k jídlu. Kurz přenáší jídlo pro děti, dokonce i rodiče, do zcela jiného kontextu. Zahazujeme při něm lžíce, nože, talíře a potraviny se stávají naší hračkou. Od syrových potravin se dostáváme k vařeným, ať už studeným či teplým a seznamujeme se s různou konzistencí. Dítě se díky tomuto přístupu s potravinou postupně seznamuje hlavně prostřednictvím všech smyslů. Jeho mozek se tak učí jídlo akceptovat a pomaličku si na něj přivyká. Jídlo tak přestává být pro smyslově přetížené dítě zdrojem frustrace.
Chcete-li nakouknout více pod pokličku – můžete si stáhnout e-book zdarma!
Dagmar Jurišová je hlavně máma dvou synů, z nichž jeden má Aspergerův syndrom. A právě díky němu svůj pohled na svět hodně změnila. Založila značku Kousák a poradnu Kouzelen. Z role personalistky se tak ocitla mezi pomůckami pro děti se speciálními potřebami. V tomto světě se jí velice zalíbilo a problematice se začala věnovat na profesní úrovni. Absolvovala nespočet odborných seminářů včetně Snoezelen terapeutky a aktuálně si své vzdělání rozšiřuje o studium speciální pedagogiky se specializací na etopedii. Díky svým znalostem, a hlavně osobním zkušenostem s výchovou dítěte s PAS (poruchou autistického spektra) je proto ideálním terapeutem, partnerem pro rodiče s dětmi, kteří za ní přicházejí.