Mateřství

Mateřství osamělé místo Happy Baby

Mateřství může být osamělé místo.. Přesto se mnoho nových maminek snaží cítit šťastně a to i bez adekvátní sociální, ale…

Vstup do mateřství

je pro většinu žen obřadem. Pro mnoho nových matek však mohou být první měsíce až roky osamělé. Nová studie zjistila, že několik typů sociální podpory má zásadní význam pro odvrácení negativních pocitů.

Mateřství osamělé místo Happy Baby

Mateřství

Přestože se plnohodnotná poporodní deprese rozvine pouze u 10 až 15 procent matek ze západních zemí, u mnohem více z nich se vyskytnou některé závažné příznaky deprese, vysvětluje lektorka školy ošetřovatelství a porodní asistence na University College Cork v Irsku. I když lze PPD diagnostikovat, neexistuje žádný standard pro měření, kde se zbývajících 85 až 90 procent matek nachází, pouze se odhaduje, že většina matek je napoprvé velmi ohromena, až zaskočena.

Stát se matkou je zásadní životní přechod. Čerstvé matky se vzdávají autonomie, spánku a vztahů, aby inklinovaly k neúnavným potřebám dítěte. Kromě toho se od nich také očekává, že budou ve své nové roli v neustálém stavu blaženosti, naplnění a štěstí. Existuje velký tlak na to, aby byly dokonalými matkami, a ženy se bojí říci, že to nezvládají. Mateřství pro mnohé z nás je skutečně někdy velmi depresivní.

Pro pracující matky, které jsou zvyklé na produktivní myšlení a zavedené sociální rutiny, může být obtížné přizpůsobit se opakujícímu se životnímu cyklu při plnění základních denních potřeb dítěte. Mnoho žen se vrací do práce kvůli osamělosti.

U matek se silnou sociální podporou a důvěrou v jejich schopnosti je o 75 % nižší pravděpodobnost deprese než u matek, které neměly žádnou podporu…

Sociální podpora má čtyři části: praktickou, emocionální, informační a hodnotící, což znamená potvrzení, že matka dělá dobrou práci. Maminky vyžadují k uspokojení těchto typů sociálních potřeb síť lidí. Obecně se opírají nejvíce o svého partnera, pak o svou vlastní matku a potom sestry a blízké kamarádky. Zdravotničtí pracovníci, ostatní členové rodiny mohou být důležitou součástí matčiny komunity. Dobrá sociální podpora také zvýší důvěru matky a její schopnost být rodičem, což má významný pozitivní vliv na její duševní pohodu.

Nastavte si to aneb mateřství dle vašich představ

Je tedy potřeba obklopit se, hlavně v počátku, lidmi, o kterých maminka ví, že znají  plány týkající se péče o miminko a jsou schopni ji v jejích plánech podpořit. Rozhodně kolem sebe nepotřebuje ty, kteří ji budou kritizovat a radit, co a jak dělat jinak a lépe. Maminka by měla chtít pro sebe to nejlepší – podporu v mateřství, pohlazení, pomoc podle jejích představ a potřeb, ne podle představ někoho jiného. Největší odborník na její dítě je přece ona sama. Rady jsou přijatelné tehdy, když si o ně sama řekne. A pomoc maminka uvítá, ať jde o nákup, vaření, úklid domu, vyzvednutí staršího dítěte ze školky a další. Někdy je potřeba si jen tak popovídat s kamarádkou či si vyjít sama na nákup či kafe, načerpat sílu a uvolnit se od každodenních starostí i od neustálé péče o miminko.

A co vy a mateřství? Jak vy nímáte svoji úlohu, úlohy maminky?

Mateřství osamělé místo Happy Baby

Mateřství

Pokud u nás ještě nejste registrovaná, nyní je ten nejlepší čas zapojit se do komunity více než 100 000 maminek z celé ČR a získejte všechny výhody na jednom místě. My, maminky Happy Baby se na vás těšíme nejen online, ale třeba i na viděnou na některém z našich pravidelných setkání!

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Menstruace po porodu

  Kdy po porodu můžu čekat první menstruaci?

  maminky Happy Baby

  První menstruace nastoupí pravděpodobně 6 až 8 týdnů po narození dítěte. Dávejte však pozor: před „návratem cyklu“ (tedy před první menstruací), má žena ovulaci! Bez použití antikoncepce by se rodina mohla znovu rozrůst o dalšího člena. Nevystavujte se tomuto riziku, pokud to není vaším výslovným přáním.

 • Kolik přibírá miminko

  Ráda bych věděla jaké jsou normální přírůstky na váze u miminek. V poradně váhu miminka vždy pečlivě kontrolují a já chci vědět kolik to zhruba může být.

  maminky Happy Baby

  Průměrná hmotnost novorozence bývá kolem 3300 g. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Fyziologická hmotnost je od 2500 g do 4000 g.

  Během prvních dní života může děťátko také ztratit až 10 % ze své hmotnosti, to je však úplně normální jev a není třeba se nad tím nijak znepokojovat. Od narození do přibližně pěti měsíců věku svou váhu ale opět zdvojnásobí, a než dosáhne jednoho roku, bude vážit až třikrát tolik.

   

  Denní váhové přírůstky podle věku

  • 0–3 měsíce  – 30 g
  • 3–6 měsíců  – 20 g
  • 6–9 měsíců  – 15 g
  • 9–12 měsíců – 10 g
 • Vyšetření novorozence v porodnici

  Jaké vyšetření čekají moje miminko v porodnici? Mám nějaké speciálně požadovat?

  maminky Happy Baby

  V děloze je miminko jako malý potápěč ve vodním prostředí, takže, jakmile se vyplaví na svět, pediatr jej pečlivě vyšetří a zkontroluje, zda je dobře připraveno na svůj nový život, zda nemá nějakou vrozenou vadu a je-li v pořádku jeho nervový systém.

  Během pobytu v porodnici se také provádí oční vyšetření k vyloučení vrozeného šedého zákalu, vyšetření ledvin ultrazvukem a u některých novorozenců vyšetření sluchu.

  Před propuštěním, zpravidla třetí či čtvrtý třetí den, se pak provádějí některá všeobecná vyšetření a odebírá se pár kapek krve z patičky miminka.

Zobrazit všechny otázky z poradny (4)

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě