Na návštěvě u čtyřčátek

Na návštěvě čtyřčátek

Na návštěvu čtyřčátek jsme se vážně těšily.

Pro sraz v Hostivicích u čtyřčátek brzy dopoledne byly instrukce jasné: čtyřčata chodí přes oběd spát, tak ať je stihneme ještě v dobré náladě před obědem…

Moc jsme nevěděly, co čekat, já osobně jsem se nikdy se čtyřčaty nesetkala😊

Po příchodu se na nás přišly podívat čtyři páry nožiček a vykulených očiček. Nastala chvilka ticha a hned poté se spustil postupně, jako domino, pláč. To bylo uvítání! Po chvilce se ale celá čtveřice čtveráků uklidnila a šla si nás prohlédnout. Tři holčičky, Klárka, Monička, Anežka a chlapeček Ondrášek, roztomilost sama, každá z holčiček přitom chováním i vzhledem úplně jiná. Chlapeček Ondřej s potutelným spikleneckým výrazem si nás prohlížel nejvíc.

Když jsme si začaly povídat s maminkou a jejich chůvičkou Soňou, ostych úplně opadl a všechny čtyři děti si začaly hrát, jako by se nechumelilo. Tak jsme měly čas dozvědět se trochu více.

 

Pořadí: 0 / 0
vstoupit do galerie

Maminka, dnes 32letá, již jedno dítě doma měla, tehdy dvouletého klučina Vojtíška. Druhé těhotenství každopádně zaskočilo všechny, jak maminku a manžela, tak specialistu gynekologa a pochopitelně i okolí.

Obavy byly na místě, šok, údiv, radost a štěstí ale také. Jako první vyjádřil obavy ošetřující lékař maminky, ale způsob, jakým tak učinil, zaskočil a zdravě naštval oba rodiče natolik, že maminka raději změnila ordinaci a rozhodla se spolu s manželem vytrvat a podstoupit veškeré riziko.

Průběh těhotenství byl kupodivu velmi klidný až pohodový. Sice proběhlo více kontrol, nastaly problémy s monitorováním srdečních tepů, neboť nebylo přesné, více srdíček najednou vlastně dávalo zmatečné výsledky, a plánování císařského řezu, lékaři věděli, že tělo není schopno odnosit čtyři děti až do 40. týdne.

Čtyři týdny před porodem, kdy byla maminka hospitalizována na porodnickém oddělení v Motole, praskl jednomu miminku den před plánovaným císařským řezem plodový vak, plánovaný zákrok byl tedy v tu chvíli opravdu na místě.

Vše proběhlo víceméně bez komplikací, na každé miminko čekal na sále pediatr, další lékaři prováděli zákrok a ostatní porody byly pro tuto chvíli na oddělení zastaveny – vše se soustředilo na výjimečný porod čtyřčátek.

V Motole si maminka pobyla ještě další měsíc po narození čtyřčátek, díky menším komplikacím spojené s nošením čtyřčátek, musela maminka prodělat ještě jeden zákrok. Naštěstí se zotavila velmi rychle a nastal den D.

Jelo se domů, čtyři autosedačky, čtyři malinká miminka, pochopitelně větší auto a nervozita, jak to vše bude.

Když je řeč o malinkých miminkách, musíme zmínit, že při narození měla miminka úctyhodných:

1400 g

1530 g

1450 g

1670 g

První tři měsíce strávila rodina i s dvouletým prvorozeným u rodičů pětinásobné maminky, kde se o ně starala celá rodina. Pomáhala, vařila, uspávala, krmila, čím více rukou bylo – a je – k dispozici, tím lépe. Nesmělo se zapomínat ani staršího sourozence, proto uběhly první týdny rychle a jak sama maminka řekla,  tak nějak v mlze…

Co mě zaujalo a co maminka zmínila, v tomto náročném období neměla šanci se s každým z miminek pomazlit, užít si je, protože kolotoč starání se nekončil, naopak nekonečná jízda právě začala. Neobešla se bez několikahodinového pláče všech miminek najednou, nočního vstávání a krmení, následného přebalování, odsávání mateřského mléka. Spát několik hodin v kuse bylo takřka nemožné.

V září se celá rodina vrátila domů. Žádost o výpomoc, na kterou měla rodina nárok se řešila, pečovatelka ke čtyř dětem zatím nebyla k dispozici. A tak nastoupila na toto místo babička a zůstala celý rok.

Po roce se rodina dočkala nové pečovatelky a dnes je paní Soňa takřka součástí rodiny. V osm ráno přijde do bytu a stará se o čtyřčata spolu s maminkou až do čtyř odpoledne!

Na odpolední čas, spojený s péčí v době, kdy Soňa opustí rodinku, pak dochází další výpomoc. Táta se totiž snaží, aby rodina byla maximálně zabezpečena;  s tím však souvisí jeho časté pozdní příchody domů z práce.

Dnes již pětiletý syn navštěvuje školku, hrdě převzal roli nejstaršího ze sourozenců, ti oslavili 11. 6. tohoto roku druhé narozeniny. Celá rodina se sžila a fungují i přes všechny náročné dny, které je zpočátku provázely a stále provází. Každý den je jiný, každý den se pozornost upírá zejména na ta malá čtyři stvoření, která ale stojí za všechnu tu únavu, neprospané noci a starosti.

Děti jsou kouzelné, vtipné, doplňují se, učí se od sebe vzájemně, zlobí, perou se, holčičky se převlékají každou hodinu, kradou klukům hračky – a naopak.

Holčičí pokoj je růžový, vládne mu kuchyňka a tři krásné postýlky. Klučičí pokoj je modrý, palanda je znakem velkých kluků, ale pro menšího bráchu je tu stále ještě postýlka. Byt je plný pozitivní energie, smíchu a pohody.

Maminka si zaslouží velký obdiv! Je tak pozitivní, dobře naladěna, nepřipouští si únavu ani starosti, bere věci tak, jak jsou. Přestala řešit drobky na zemi, nepořádek, papání dětí ze země a další nepodstatné věci.

Sama však říká, že kdyby byla starší, tolik dětí by neměla šanci zvládnout, natož zachovat si dobré psychické i fyzické zdraví😊

Z mladé ženy, která se těšila z dvouletého Vojtíška, se po dalších dvou letech stala máma celkem pěti dětí. No není to zázrak?

Na návštěvu čtyřčátek nezapomene a doufáme, že zase budeme mít příležitost se s dětmi sejít.

Máte i svůj příběh,  o který se chcete podělit? Napište nám na [email protected]

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Kolik přibírá miminko

  Ráda bych věděla jaké jsou normální přírůstky na váze u miminek. V poradně váhu miminka vždy pečlivě kontrolují a já chci vědět kolik to zhruba může být.

  maminky Happy Baby

  Průměrná hmotnost novorozence bývá kolem 3300 g. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Fyziologická hmotnost je od 2500 g do 4000 g.

  Během prvních dní života může děťátko také ztratit až 10 % ze své hmotnosti, to je však úplně normální jev a není třeba se nad tím nijak znepokojovat. Od narození do přibližně pěti měsíců věku svou váhu ale opět zdvojnásobí, a než dosáhne jednoho roku, bude vážit až třikrát tolik.

   

  Denní váhové přírůstky podle věku

  • 0–3 měsíce  – 30 g
  • 3–6 měsíců  – 20 g
  • 6–9 měsíců  – 15 g
  • 9–12 měsíců – 10 g
 • Vyšetření novorozence v porodnici

  Jaké vyšetření čekají moje miminko v porodnici? Mám nějaké speciálně požadovat?

  maminky Happy Baby

  V děloze je miminko jako malý potápěč ve vodním prostředí, takže, jakmile se vyplaví na svět, pediatr jej pečlivě vyšetří a zkontroluje, zda je dobře připraveno na svůj nový život, zda nemá nějakou vrozenou vadu a je-li v pořádku jeho nervový systém.

  Během pobytu v porodnici se také provádí oční vyšetření k vyloučení vrozeného šedého zákalu, vyšetření ledvin ultrazvukem a u některých novorozenců vyšetření sluchu.

  Před propuštěním, zpravidla třetí či čtvrtý třetí den, se pak provádějí některá všeobecná vyšetření a odebírá se pár kapek krve z patičky miminka.

 • Ztráta hmotnosti novorozence po porodu

  Kolik může novorozenec po porodu zhubnout aby to bylo ještě normální?

  maminky Happy Baby

  Během prvních dní života může novorozenec ztratit až 10 % své hmotnosti. To je úplně normální jev. Z porodnice vás pustí nejdříve ve chvíli, když uvidí, že miminko dobře přibírá.

  Průměrné míry donošeného novorozence jsou:

  • hmotnost 3 300 g
  • délka 50 cm
  • obvod hlavičky (lebky) 34 cm

  Samozřejmě jde o průměrné hodnoty. Pokud vaše děťátko váží o něco víc nebo míň, není třeba z toho dělat vědu. Když pediatr, který vyšetří vaše dítě, nezjistí nic jiného, vaše děťátko bude víc než pravděpodobně zdravé jako buk.

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě