Blíží se termín vašeho porodu a řešíte, kdy už můžete začít odpočívat a nastoupit na mateřskou? A s jakou výší příspěvku můžete počítat?
- Co je peněžitá pomoc v mateřství?
- Podmínky čerpání
- Co když nejsem právě zaměstnaná a zjistím, že jsem těhotná?
- Nemám nárok na mateřskou, co mám dělat?
Příchod miminka je spojen s řadou výdajů, které budoucí rodiče čekají. Naštěstí v České republice existuje mnoho nástrojů, které stát využívá k podpoře a mohou vám pomoci. Jedním z nich je peněžitá podpora v mateřství.
Co je přesně mateřská neboli peněžitá pomoc v mateřství?
Mateřskou dovolenou poskytuje maminkám zaměstnavatel – maximálně po dobu 28 týdnů (případně 37 týdnů, když se narodí dvojčata nebo vícerčata). Na mateřskou může maminka nastoupit osm až šest týdnů před očekávaným dnem porodu, termín nástupu si v tomto rozmezí může určit sama. Potvrzení pak vystavuje ošetřující gynekolog. Peněžitá pomoc v mateřství je dávka, kterou rodičům vyplácí stát na základě nemocenského pojištění.
Jaké jsou podmínky
Pro přiznání peněžité pomoci v mateřství (mateřské) je rozhodující účast na nemocenském pojištění. Jde o jednu z částí sociálního pojištění, které za každého zaměstnance povinně odvádí zaměstnavatel. Vedle dostatečně dlouhé účasti na nemocenském pojištění je ale potřeba splnit ještě další podmínku: být v den nástupu na mateřskou zaměstnaná. Pro přiznání této dávky je potřeba splnit účast na nemocenském pojištění po dobu 270 kalendářních dní během dvou let předcházejících nástupu na mateřskou.
Pozor, pokud pracujete pouze tzv. “na dohodu“ a váš výdělek je nižší než 4 000 Kč, pak za vás nemusí zaměstnavatel platit nemocenskou a vy tak nemusíte mít nárok na příspěvek na podporu v mateřství.
Jsem těhotná, ale nepracuji
Maminky, které ukončí svůj pracovní poměr během těhotenství, mají speciální práva. Zákoník práce jim poskytuje ochrannou lhůtu 180 dní. To znamená, že pokud začnete pobírat peněžitou pomoc v mateřství do 180 dní od ukončení pracovního poměru, nárok na ni budete mít. Jen počítejte s tím, že na mateřskou se nastupuje osm týdnů (nebo nejpozději šest týdnů) před očekávaným termínem porodu.
Jiná pravidla, než pro zaměstnance platí také pro podnikající maminky. Záleží především na tom, jestli si platí dobrovolné nemocenské pojištění.
A jaká výše mateřské bude pro vás si můžete spočítat přímo na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí.
Co dělat když nemám nárok na mateřskou?
Pokud nesplňujete podmínky pro čerpání peněžité pomoci v mateřství, máte nárok na rodičovskou podporu. Více informací najdete v našem článku o Rodičovském příspěvku ZDE.