Příběh pěstounky Martiny – 10.díl – Borisek začíná jíst

Pěstounka Martina

Po pár dnech zvykání na nové chutě najednou začíná Borisek trošku jíst. Alespoň je ochotný maličko ochutnat. Už pochopil, že jídlo, které mu nabízím a jí ho celá rodina, by mohlo být snad i dobré.

Děláme kompromisy, ale i pokroky!

Rohlík si nechá už i namazat máslem a marmeládou. Máme domácí jahodovou a meruňkovou, ta jahodová mu teda chutná víc. Mám tu i šípkovou, ale tu radši používám na koláč, i ten už Borisek ochutnal. Z jogurtů má nejraději bílé, opět smíchané s naší marmeládou, k ostatním nemá moc důvěru. Ale jakmile vidí, že do něčeho chci přidat marmeládu, kterou už zná, vezme si i to. Začal díky tomu jíst i bílý tvaroh, který takto dochucujeme. Pomaličku si začíná zvykat i na ovoce – sní tak půlku banánu nebo čtvrtku jablka. Zkoušel už i pomeranč nebo mandarinku, ale to zatím neumí sníst, takže pouze vysaje šťávu a ocucaný měsíček odloží. Nabízím i zeleninu, ale k té se mi zatím nepodařilo ho přesvědčit.

Dlouho jsem přemýšlela, jak mu začít podávat polévky nebo omáčky. Přílohy odmítá, bere akorát rohlíky. Ale vlastně proč by nemohl jíst omáčky s rohlíkem? Příloha jako příloha. A alespoň se nají teplého jídla. Můj předpoklad vyšel, já začínám všechno Boriskovi mixovat a on díky tomu jí. Nejradši má rajskou omáčku a krémové polévky – dýňovou, hráškovou, brokolicovou, pórkovou. Zkoušela jsem mu dát i zeleninovou nebo kuřecí s nudlemi, ale jakmile to nemá namixované, tak se jich bojí a nechce je.

Krásný podzim v parku

Z masa si vezme jenom kuřecí a krůtí. Na párky si už vůbec nevzpomene. Vepřové nebo hovězí maso ale nechce. Nevadí, třeba později. Jako přílohu má rád bramborovou kaši, buď z klasických brambor, nebo z batátů. Asi i díky tomu, že mu to mixuji jako pyré, tak si to rád dá. Jakoukoliv jinou přílohu – brambory, knedlíky, těstoviny, rýži je ochotný ochutnat, ale tak v počtu dvou lžiček, ale nenají se z toho. Bohužel ne všude jde bramborová kaše použít, taková svíčková nebo rajská omáčka je vážně lepší s rohlíkem než s bramborovou kaší 😊.

Neobvyklé kombinace

Přes den pije z hrnečku šťávu, nebo čaj. Občas převlékáme tričko, ale to nevadí, učí se samostatnosti, a to beru jako důležitější než nějaké mokré tričko. Máme jich dost, takže je do čeho převlékat. Je zajímavé, že třeba mléko má spojené s lahvičkou a z hrníčku ho pít nechce. Nechávám mu stále 3x denně jeho 150 ml. Po dvou týdnech jsme přešli z novorozeneckého mléka na Sunar 2, tj. pro děti od 6 měsíců. Naštěstí přechod na výživnější mlíčko zvládl dobře a stále ho přidáváme do klasického mléka.

Dudlík používal týden a odložil ho, občas – tak jednou za den – si na něj vzpomene, přesně ví, kde ho má hledat, podudlá a zase odloží. Ani nevím, při jakých příležitostech si na něj vzpomene, není to, když je mrzutý, ani když se zrovna rozplácne při běhu bytem, prostě si jen tak rozmyslí, že je na čase odudlat „uďúúú“ a pak ho zase celý den nepotřebuje.

Už začal jíst i přesnídávky, sice mu jich děti spoustu odnesly v rámci školních svačin – no uznejte sami, to je ta pravá svačina pro středoškoláky – ale stále mu jich dost zbylo, takže pár lžiček si jich občas ochutná a děti ochotně dojí.

Občas mu děti nabídnou sušenku, ale pokud nemá po ruce marmeládu, tak si jí nedá. Zase ale taková tatranka s jahodovou marmeládou, to musí být ňamka. „Laik žasne, odborník se diví“. Při té příležitosti mě napadá otázka – jaké neobvyklé kombinace chutnaly Vašim dětem?

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě