Příběh pěstounky Martiny – 65. díl – soud! Rozhodne dnes?

Pěstounka Martina

Dneska proběhne už třetí soudní jednání.

Pro připomenutí – první jednání – po 7 měsících mé péče – soud rozhodoval o přechodu Boriska do péče táty, nebo prarodičů. K soudu měl táta přinést potvrzení o tom, že není uživatelem návykových látek a výpis z trestního rejstříku. Ani jedno nedodal, proto další soudní jednání bylo odloženo o 2 měsíce, mezi tím měl táta potvrzení o návykových látkách dodat na OSPOD.

Uplynulá jednání

Druhé jednání – po 9 měsících mé péče – táta na OSPOD potvrzení o tom, že není uživatelem návykových látek nedodal, nepřinesl ho ani k soudu. Výpis z trestního rejstříku si soud raději vyžádal sám a zjistil, že je značně popsaný. Zároveň táta sdělil, že bydlí na ubytovně, a právě přišel o práci. Z těchto důvodů soud rozhodl o tom, že Borisek k tátovi do péče nemůže přejít, i když v této době se setkával Borisek s tátou jednou za týden na 8-10 hodin. Prarodiče se v té době s Boriskem setkávali 1x za měsíc na 4 hodiny. Soud nařídil, aby se Borisek začal s prarodiči setkávat dva, později i tři dny, včetně přenocování.

Třetí jednání – po 11 měsících mé péče – prarodiče se s Boriskem hned po soudu začali setkávat, napřed dvakrát na jeden den, pak 3x na dva dny, pak 2x na tři dny. Jak to Borisek prožíval, jsem psala v předešlém deníčku. S tátou se od posledního soudního jednání neviděl, ne že bych mu Boriska nechtěla půjčit na návštěvu, ale tátovi se hodil pouze víkendová návštěva, ale to byl vždy u prarodičů.

Konečný verdikt se blíží

Dnes je soudní jednání a já s napětím očekávám, jak dopadne. Jaký může být výsledek jednání? Babička si podala novou žádost o svěření Boriska do své péče – takže buď tuto žádost soud schválí a Borisek tak přejde do domácnosti prarodičů, nebo ji neschválí. Co potom? Již při minulém jednání nám soudkyně oznámila, že by musel přejít do ústavního zařízení, tj. dětského domova. Cože? Po roce péče ho máme dát do ústavu? To vím, že nezvládneme. Přijde mi strašně nespravedlivé, že by biologická rodina dostávala šanci 11,5 měsíce a chlapeček by šanci na náhradní rodinu nedostal vůbec, jenom proto, že někdo vymyslel předpis, že přechodná pěstounská péče je na rok a zrovna naše soudkyně toto hodlá dodržet stůj co stůj. Doma píšu žádost o znovusvěření Boriska do pěstounské péče na přechodnou dobu a žádost o dlouhodobou pěstounskou péči. Sice se necítím na to, abych se stala pěstounkou na následujících minimálně 14 let (Boriskovi budou 4 roky), ale věřím, že krajský úřad by určitě pěstouna pro takového blonďatého andílka našel. A pokud by mi soud Boriska svěřil na další rok do přechodné pěstounské péče, bylo by to sice těžké po dvou letech předávat, ale vím, že bychom to zvládli. Ale do ústavního zařízení ho prostě předat nemůžu!

To že jsem toho za celou noc moc nenaspala, je asi všem jasné. Vypadám sice jak zombie, ale chvilka před zrcadlem a make-up to trochu dokáže vylepšit.Začíná pršet, ještě že jsem před soudní budovou. Zase tak kvalitní make-up nemám. Přicházím ke vstupnímu vchodu, já si na ten pocit snad nikdy nezvyknu. Procházím bezpečnostní kontrolou a svírá se mi žaludek. Mám pocit, jako bych byla obžalovaná z kdovíjakého trestného činu a ne pěstounka, která má ve své péči dítko.

Nekonečné čekání

Soudkyně nás zve do jednací síně. Jsou tu prarodiče (rodiče matky), já, moje klíčová pracovnice a zástupce OSPODu, který má Boriska na starosti a stanovená kolizní opatrovnice Boriska z jiného OSPODu. Soudkyně se postupně všech dotazuje na to, co se od minulého jednání změnilo, jak Borisek prarodiče navštěvuje, jak vše snáší, v jaké náladě se vrací zpět, jestli přichází čistý, spokojený a tak. Prarodiče odpovídají, já také. Babička soudu sděluje, že jakmile Borisek přejde k ní do péče, bude třeba aby hned nastoupil do školky, ale bude ho vyzvedávat hned po obědě. Zároveň dodává, že pracuje do půl třetí. O mamince oba prarodiče potvrzují, že nemají žádné zprávy, ale Boriska v domácnosti navštěvuje. Bohužel nikomu není nic známo o tom, že by podstoupila léčbu své drogové závislosti. ☹ To, že mám připraveny další žádosti se zatím nezmiňuji.

Rozsudek

Po hodinovém jednání soudkyně oznamuje, že bude vyhlášený rozsudek. Skoro nedýchám. Taky čekáte? Minuta ticha je nekonečná.

Nezletilý Borisek, narozený …,

se svěřuje do pěstounské péče mateřské babičky.

 

Jednání je za námi. Potřebuji to sama nějak zpracovat. Mám mít radost? Buší mi srdce. Před jednací síní se ještě na chvilku všichni zastavujeme a domlouváme, jak budeme dál postupovat. Prarodiče potřebují nějaký čas na to, aby si vše zařídili, hlavně školku pro Boriska. Pak mi dají vědět a můžeme předávat. Kdy to bude, to zatím nikdo neví. Do té doby bude Borisek prarodiče navštěvovat dál od pátku do neděle a od neděle do pátku bude se mnou.

Zároveň se s prarodiči a OSPODem bavíme o dalším setkávání s maminkou. Prarodiče souhlasí s tím, že pro Boriska bude nejlepší, když se s maminkou nyní setkávat nebude až do doby definitivního předání. Nikdo neví, v jakém stavu maminka Boriska navštěvuje, s OSPODem nespolupracuje, proto jsem ráda, že prarodiče toto chtějí dodržet. Alespoň to tak v této chvíli vypadá.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě