Slavné české maminky o kojení

Kojení

Mnoho slavných českých maminek veřejně vystupuje na podporu kojení. Svým příkladem ukazují, že kojit je normální a pro miminko velmi prospěšné. Podívejte se na fotky, které na podporu kojení sdíleli na svých účtech na Instagramu.

Marie Doležalová o kojení

View this post on Instagram

Přiznám se, že veřejně podporovat kojení mi připadalo trochu zbytečný, jako by to snad nebylo nad slunce jasný, že když to jde, je to to nejkrásnějšÍ. Ale když tak letí internetem názory, že se ženy nemusí stydět, když děťátko odstaví brzo z vlastních důvodů, došlo mi, že je fajn, postavit se na stranu kojení. Je to dar a měli bychom si ho vážit. A s citlivostí a lehkým ostychem a citem pro věc by mělo být přirozené kojit ve veřejných prostorech. A ať už kojící, nebo nekojící, všechny maminky dohromady pojďme snít o tom, že mateřství bude mít svoji váhu. Jako činnost, která toho pro budoucnost dělá víc, než by se zdálo. Pojďme měnit svět na takový, kde maminky nemusí spěchat zpátky do práce, do společnosti, do formy a do víru dění, jen aby byly zase “správně”. Na svět, kde správně je být maminkou, která dává svému miminku prioritu před vnějším tlakem tak dlouho, dokud cítí, že je to správné. ❤️

A post shared by Marie Doležalová (@dolezalova.marie) on

Aneta Krejčíková o kojení

Andrea Růžičková o kojení

View this post on Instagram

1.-7.8. je svetový týždeň kojenia. Máme šťastie, nám sa to podarilo. Jednak vďaka prvotnému prístupu v Hořovickej nemocnici. Dali nám priestor, aby sme si na to prišli sami. Nikto na mňa “nečumel” nikto mi nestláčal a nechytal prsia. Vedela som, že prvé týždne kojenia sú náročné. Nedá sa to popísať, každá mama vie…spomínam si, ako som pri každom prisatí zatla zuby a vyhrkla mi slza od bolesti. Ako som pod teplou sprchou v bolestiach rozháňala zatvrdlé uzliny…ako som padala únavou. Dnes je to za najprirodzenejšia a najpríjemnějšia záležitost medzi mnou a mojím dieťaťom. Pokiaľ môžte, vydržte to! #kojenie #dojcenie #mama #svetovytyzden #vztah #laska #puto

A post shared by Andrea Kerestesova Official (@andrea_kerestesova_ruzickova) on

Tamara Klusová o kojení

View this post on Instagram

1-7.8 je světový týden kojení. Společnost tento akt matky s dítětem vnímá jako intimni věc. Já ho vnímám jako naprosto přirozenou věc. Když máme žízeň – napijeme se… když máme hlad – najíme se… a rozhodně se při těchto aktivitách nejdeme někam schovat pod deku, nebo na záchod… Už jsem se setkala s velice opovrživými komentáři. Né však v reálném životě ale ,,jen” na sítích. Zajímavé bylo, že ty komentáře nepíší muži, kteří toto propojeni nezažijí a proto by mohli mít nepochopení nebo námitky… Píší je ženy. A tak bych ráda napsala tuhle myšlenku : To, že kojeni miluju a sdílím není proto, abych zranila ženy, které z mnoha důvodů nemohly nebo nechtěly kojit.. Dělám to proto, aby ženy, které mateřství čeká – zkusily udělat maximum proto, aby si tohle jedinečné propojeni se svými miminky prožily…. Aby se na kojení těšily a vnímaly jej né jako omezení ale jako dar… S láskou T. #kojeni #laska #spojeni #tydenkojeni #breastfeeding #breastfeedingweek

A post shared by Tamitadyje (@tamara_klusova) on

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

 • Co antikoncepce a kojení?

  maminky Happy Baby

  U většiny plně kojících matek se menstruace objevuje obvykle až po několika měsících. Během menstruace se může přechodně snížit tvorba mléka, změnit jeho chuť a dítě může přechodně mléko odmítat. Výlučné kojení do značné míry chrání před otěhotněním, ale nelze je používat jako jediný a naprosto spolehlivý antikoncepční prostředek. Pokud těhotenství není žádoucí, je třeba ochranu před početím doplnit jiným způsobem. Kojení v průběhu dalšího těhotenství nepoškozuje kojence ani plod. Pokud si těhotná matka přeje dál kojit, může v kojení pokračovat do narození dalšího dítěte.

 • Kdy se ke kojení začne přidávat jiná strava?

  maminky Happy Baby

  Ideální stravou pro dítě v prvním půlroce i déle je mateřské mléko. V rozmezí 17.–26. týdne se doporučuje zvolna začít s příkrmy. Někdy může trvat několik týdnů, než si dítě zvykne na novou chuť zeleninového příkrmu a polévky, první nemléčné stravy, kterou začne dostávat. V kojení s postupně převládajícím příkrmem lze však pokračovat až do 2 let věku dítěte i déle.

 • Lze zvýšit tvorbu mateřského mléka?

  maminky Happy Baby

  Je normální, že kolem šesti týdnů a kolem třetího měsíce života má dítě větší potřebu mléka, protože rychleji roste. Nabídka dočasně nemůže uspokojit poptávku. Tento stav je třeba upravit. Existuje bezpočet rad, lišících se podle jednotlivých generací a kultur. Nejedná se o žádná kouzla. Podstatou těchto rad je zachovat klid, věřit svému tělu, mít dostatek kvalitního odpočinku a dítě se zdravou chutí k jídlu. Co nejvíce odpočívejte. Je-li to nutné, přizpůsobte se režimu svého miminka: když odpočívá, odpočívejte také. Naučte se zavírat oči před praním, žehlením, nepořádkem a pra- chem, uvolněte se, relaxujte nebo třeba zatelefonujte kamarádce. Pokud vám lékař doporučí pití bylinného čaje pro kojící matky, který tvorbu mléka skutečně podporuje, proč ne? Tyto čaje obsahují mj. anýz a kmín. Ovlivňují chuť mléka a dítě většinou pije s větší chutí.

  Nabízejte dítěti prs co nejčastěji, kdykoliv se dožaduje kojení.

  Nabídka pak odpovídá poptávce: nezapomeňte, že čím více dítě pije, tím více mléka se vytvoří – s malým zpožděním, asi 1–3 dnů.

Zobrazit všechny otázky z poradny (4)

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě