Vévodkyně Meghan chce podpořit ženy procházející traumatem po potratu

Vévodkyně Meghan ze Sussexu

Ne každé mamince se podaří donosit vytoužené miminko. Každé desáté těhotenství bohužel končí potratem.

Meghan – vévodkyně ze Sussexu v rozhovoru pro New York Times přiznala jakým trápením si za poslední rok prošla. V červenci 2020 potratila. Svou upřímnou zpovědí chce tak dodat sílu dalším ženám, které procházejí stejným traumatem.

“Ztráta dítěte je nesnesitelný zármutek“

V rozhovoru pro zmiňovaný deník popisuje, jak prožívala osudové okamžiky  – “Bylo to červencové ráno, které začalo stejně jako kterýkoli jiný den: uděláte snídani, nakrmíte psy, vezmete si vitaminy, najdete tu ztracenou ponožku. Zvednete ze země pastelku, která se zakutálela pod stůl. Než jsem syna zvedla z postýlky, dala jsem si vlasy do ohonu. Poté co jsem mu vyměnila plenky, pocítila jsem ostrou křeč. Skácela jsem se k zemi s ním v náručí, broukala jsem ukolébavku, abych nás oba uklidnila, veselá melodie ostře kontrastovala s mým pocitem, že něco není v pořádku. Tiskla jsem k sobě své prvorozené dítě a věděla jsem, že přicházím o druhé,” napsala.

Otevřenost, se kterou se vévodkyně Meghan v rozhovoru svěřila je velmi neobvyklá. Každé mamince, která přijde o miminko se o jejím zármutku těžko mluví. Většinou se maminky uzavřou do sebe a o ztrátě miminka ví jen nebližší rodina. V případě vévodkyně je zveřejnění intimního popisu prvním přiznáním podobného druhu v britské královské rodině. Ta je známá svou uzavřeností a tím, že si svoje soukromí velmi chrání.

Ztráta miminka před porodem

Ztráta miminka před porodem

Zkušenosti maminek s potratem

Přibližně 10 % všech těhotenství končí samovolným potratem. I když je to velmi bolestné, jde o přirozenou cestu, jak se ženské tělo vyrovnává s tím, když se miminko nevyvíjí dobře. Většina samovolných potratů připadá na první trimestr těhotenství a ve značné části žena ještě ani neví, že je těhotná. Často se tak o proběhlém potratu dozví až na pravidelné prohlídce u gynekologa.

Kde hledat podporu?

Po prodělání potratu je velmi důležitá podpora partnera a nejbližšího okolí. Pokud jste prodělala potrat neuzavírejte se do sebe. Svěřte se se svými pocity osobě, které můžete důvěřovat, nebo vyhledejte odbornou pomoc. Vaše pocity jsou naprosto v pořádku a obdobné provází mnoho žen. Podporu můžete najít například ve sdružení Prázdná kolébka,  které pomáhá vyrovnat se rodičům se ztrátou dítěte v jakémkoliv věku a z jakékoliv příčiny. Podporu nabízí především rodičům, kteří přijdou o miminko před porodem nebo krátce po něm.

Více o samovolném potratu si můžete přečíst v našem článku ZDE.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě