Jak učit dítě na nočník – pozor na rizika

Mnoho z nás, maminek, se snaží dostat děti z plínek co nejrychleji. Je ale třeba dát pozor na to, aby to nebylo kontraproduktivní a postup byl v pořádku.

Rizika učení na nočník

Ne vždy je ale trénování vhodné pro každé dítě. Velmi často dochází k problémům, které jsou následně rodiče nuceni řešit u odborníků, protože když se na dítě příliš tlačí a je nucené sedět na nočníku, vytváří si trauma, kde pak dochází k problémům jako je zadržování stolice, počůrávání se v noci, u některých dětí může být potlačován pocit jejich potřeby jít na záchod a dochází tak k úniku stolice nebo moči v průběhu dne.

Mnoho dětí ve věku 4 až 5 let musí navštěvovat psychologa, který učí rodiče být v klidu a dítě neupozorňovat na tento problém. Je jen otázkou času, kdy se dítě dostane do situace, že začne bez traumat používat záchod.

Rodiče jsou z toho nešťastní, když pochopí, že je důležité na dítě netlačit a že někde udělali chybu. Odnaučení dětí od plínek by mělo být postupné, bez násilného posazování dítěte na nočník, bez nevhodného komentování situace.

Existuje několik rad a tipů jak se vyhnout traumatům

Je nutné sledovat stolici, aby nebyla příliš tvrdá, ale aby byla kašovitá, protože jakmile má dítě tvrdou stolici, bude pro něj změna z plínek na nočník horší v tom smyslu, že neumí jednak zaujmout svoji pohodlnou polohu, ale může to být hlavně bolestivé. Z toho může následně vzniknout trauma, že dítě začne mít strach chodit na záchod. Na to, aby se dítě naučilo chodit na toaletu, potřebuje milé shovívavé slovo rodičů, ne snahu udělat to co nejdříve a dávání ultimát.

Vhodná doba na nočník

Snažte se, abyste dítě nezačali učit příliš brzy, už je prostě naučen na plínky a je to pro něj pohodlné. Sledujte, jestli vaše 2 leté a mladší dítě reaguje pozitivně a v klidu. Pokud ne, ukončete svoje snažení a vraťte se k tomu opět po nějaké době. Mnoho dětí, u kterých se rodiče snažili naučit je ve věku 2 let, nebo mladších, častěji získali spíše obavu z chození na toaletu než děti starší. Následně to trvalo několik roků, než se to skutečně podařilo.

Pokud na tím uvažujete ještě v době, kdy je vaše dítě teprve novorozencem, zkuste si přečíst také něco o bezplenkové komunikační metodě.

Vhodná poloha

Při učení chození na toaletu berte v úvahu, že je přirozené být ve skrčené poloze, tedy podřepu. Pro některé dítě je tedy nepředstavitelné být v sedě na toaletě, kde mu nohy visí dolů, je to pro něj nepřirozené a hlavně namáhavé. Zkuste raději nočník, kde má dítě přirozenější polohu.

Strava

V případě tvrdé stolice je vhodné změnit způsob stravování vašeho dítěte, abyste případné trauma vyloučili. Určitě zařaďte celozrnné potraviny, více zeleniny, ovoce a dohlížejte také na pravidelný pitný režim.

Močení a problémy

To samé platí také pro močení. Jestliže vaše dítě nechce čůrat na nočník, nebo záchod, nenuťte ho. Může se stát, že začne zadržovat moč, což není zdravé a následně bude docházet k nehodám během dne i v noci. Když vidíte, že vzniká problém, snažte se i navzdory tomu, že už byste se nejraději plínek zbavili, aby se do plínky vyčůralo a nečekejte, až se počůrá. Pokud se to stane, dítěti klidně vysvětlete, že příště to zkusíte na nočník a nekárejte ho.

Podělte se s námi o vaše zkušenosti při učení dítěte na nočník…

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě