Podle statistik zhruba každá desátá žena porodí svoje dítě předčasně. Ani jedna z nich si však nepřipouští, že by se to mohlo takto zvrtnout. Předčasný porod je vždy obrovský šok pro rodiče.
Jakmile s tím rodiče dětí nepočítají, nejsou na předčasné narození svého potomka připravení. Ne každý se s tím umí jednoduše vyrovnat.
Předčasný porod – co to znamená?
Pod tímto pojmem se označuje každý porod, který skončí před ukončeným 37. týdnem těhotenství. Děti takto narozené se označují jako nedonošené. Ale záleží hlavně na tom ve kterém týdnu se narodilo. S každým týdnem navíc je to pro miminko lepší, co se zdravotního stavu a prospívání týče.
Proto se dělí nedonošené děti na narozené mezi 34. a 37. týdnem těhotenství jako lehce nedonošené, středně nedonošené děti se narodí mezi 30.a 33. týdnem těhotenství a o dětech narozených mezi 29. a 27. týdnem těhotenství se mluví o těžké nezralosti. O dětech narozených před 26. týdnem se bavíme o extrémně těžké nedonošenosti.
Děti spadající do kategorie těžké nezralosti a extrémně těžké nezralosti tráví v nemocnici velmi dlouhé období a častokrát děti trpí různými problémy, nejčastěji jsou to problémy s plícemi, které v tomto období ještě nejsou vyvinuté natolik, aby mohli fungovat bez problémů. Děti musí být v inkubátorech, aby byly stabilizované životní funkce a jejich tělíčko bylo dostatečně vyhřáté, jelikož mají nízkou tělesnou teplotu.
Rodiče a jejich podpora
Pro rodiče bývá předčasný porod šok a je velmi těžké s tím na začátku pracovat, zejména po psychické stránce. Maminka vidí svoje maličké, někdy ani ne kilogramové miminko, které bude ještě nějakou dobu v inkubátoru místo v její náruči. V Čechách najdou rodiče podporu a informace například na stránkách Nedoklubko.
Miminko a péče – dotýkejte se ho
Miminko je sice křehké a úplně malinké, ale je velmi důležité, abyste se ho dotýkali, mluvili na něj a ideálně ho klokánkovali. Klokánkování je přikládání miminka na hruď maminky nebo otce v přímém kontaktu kůže na kůži, kdy slyší tlukot srdce maminky jako v bříšku a má to velmi dobrý vliv na vývoj miminka.
Kojení po předčasném porodu
I když to zní složitě, snažte se co nejvíc o kojení hned po porodu. Ačkoliv miminko ještě není schopné sát, snažte se, aby se vám mlíko tvořilo, odsávejte a noste svému miminku mateřské mléko, dbejte na váš dostatečný pitný režim a stravu. Ne ve všech případech to půjde, ale není to nemožné.
Tatínci a předčasný porod
V této situaci je velmi důležité podporovat svoji partnerku co nejvíc. Maminka může zůstat celou dobu s miminkem v porodnici. Pokud je to možné, v tom případě je na vás celý chod domácnosti, péče o děti, školu nebo školku. Snažte se maminku co nejméně zatěžovat ještě i těmito problémy. Jestliže maminka nezůstává v nemocnici, bude tam docházet, což pro ni bude také velmi psychicky náročné, snažte se jí v této době co nejvíce pomáhat, ať už komunikací, podporou a pochopením, ale i tím, že jí budete pomáhat s běžným chodem domácnosti, neboť může mít po porodu nebo po císařském řezu bolesti i po fyzické stránce.
Návrat domů
Tady velmi záleží na váze miminka, na tom, jak prospívá a také i na tom, jak to má nastavené nemocnice. Je však důležité počkat na správné období, kdy už je váha miminka v pořádku a miminko je schopné udržet si tělesnou teplotu a je schopné se dostatečně napít.