Nízký tlak v těhotenství

Těhotná žena může být překvapená, pokud neměla problémy a nejednou má nízký tlak. Nízký tlak v těhotenství však netrápí všeobecně každou maminku. Naopak je velké množství maminek, které trápí tlak vysoký.

Problémy se projevují hlavně v prvním trimestru a potom na konci těhotenství. Nízký tlak v těhotenství není nebezpečný, ale může způsobit nepříjemnosti.

Kdy má žena nízký tlak v těhotenství

To, že máte nízký tlak, vám zjistí sestřička měřením pomocí tlakoměru během každé poradny u gynekologa. Hodnota tlaku by neměla přesáhnout 135/85. Za úplně normální tlak v těhotenství se považuje hodnota 120/80.

Pokud se ale jedná o tlak o mnoho nižší než výše napsaná hodnota, jedná se o tlak nízký. Může to být například hodnota 80/50 nebo 90/50 a podobně.

Jak se nízký tlak v těhotenství projevuje

Těhotné budoucí mamince se občas motá hlava, která ji může pobolívat, může mít černo před očima nebo až závratě. Nízký tlak může být občas nepříjemný, ale neohrožuje na životě ani maminku a ani plod. Kvůli nízkému tlaku mívá žena studené nohy a ruce, protože se organismus dostatečně neprokrvuje.

Pomoc při nízkém tlaku

Velmi důležitý je dostatečný přísun tekutin. Těhotná žena by měla vypít okolo 3 litrů tekutin denně. Občas může pomoct káva, ale v těhotenství se doporučuje max 1-2 kávy denně. Prevencí nízkého tlaku je i dostatek pohybu. Velmi pomáhá těhotenská jóga nebo plavání.

Pokud se vám točí hlava a cítíte, že na vás přicházejí mdloby, je dobré si lehnout tak, abyste si nohy mohla dát nahoru, čímž se vám prokrví mozek. Jestliže vám nedělá dobře ležení kvůli tlaku na dutou žílu, sedněte si a předkloňte hlavu. V případě, že vám dokonce leh na zádech způsobuje závratě, změňte polohu z lehu na zádech na leh na boku. Případný pád kvůli nízkému tlaku vám totiž může způsobit zranění.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě