Těhotenství pokračuje, vaše bříško je už pěkně velké a vy začínáte uvažovat o porodu. Jaký porod bude, jak byste chtěla, aby probíhal a ráda byste si připravila porodní plán. Jak však takový porodní plán napsat?
Těhotenství a porod
Pro některé maminky není porodní plán podstatný. Spoléhají se na porodnici, kterou si vybraly, a na to, že mamince umožní porodit svoje dítě v co nejmenším stresu, s možností vybrat si porodní polohu s následným přiložením dítěte k prsu po porodu.
Ne všude je to ale pravidlem a tak mnoho maminek přemýšlí nad tím, jak dosáhnout toho, že si přejí svůj porod prožít bez zbytečných zásahů a podle jejich představ. Některé si vyberou porodit svoje dítě mimo území České republiky, kde respektují všechna přání rodičky, některé mají porodní plán a vybírají si porodnici, o které si myslí, že jejich porodní plán bude tolerovat a některé maminky se nad tím prostě nezamýšlejí a spoléhají na zdravotnický personál.
Porodní plán
Pokud si maminka přeje, aby v nemocnici splnili to, co si přeje, měla by si vypracovat porodní plán.
Jak by měl porodní plán vypadat, by měla maminka probrat s někým, komu důvěřuje, ale hlavně s někým, kdo se danému tématu věnuje. Může to být lékař, kterému důvěřuje nebo se obrátit na vyškolenou dulu nebo porodní asistentku, které s porodním plánem pomůže.
Co zahrnout do porodního plánu?
V porodním plánu musí být všechny požadavky a přání miminky, které se týkají přímo porodu. Porodní přání by měla být jasná a stručná.
Většinou se týkají možnosti volit si porodní polohy, epizotomie – nástřihu hráze, který si maminky nepřejí nebo klystýr. Napíšete si tam, kdo vás bude při porodu doprovázet, jestli to bude váš partner, nebo dula, případně někdo jiný. Také se v porodních plánech připomíná bonding – přiložení miminka po porodu, nebo si jednoduše nepřejí, aby se s miminkem manipulovalo hned po porodu, a chtějí ho mít u sebe a všechna měření a vážení absolvovat až později, nebo je to přání o dotepání pupečníku.
Součástí porodního plánu jsou často také požadavky pro neonatologii, kde maminka žádá dodržovat určité kroky i co se týká miminka, jako je podání vitamínu K orální cestou, nekoupání miminka nebo absolutní přítomnost miminka u maminky.
Co všechno můžete zahrnout do porodního plánu a jak jej napsat si přečtete v článku Porodní plán – vzor. Podle něj můžete postupovat a vybrat si jednotlivé kroky, které se vám zdají důležité a na kterých trváte.
Co si naplánovat nemůžete
Někdy se může stát, že porodní plán budete mít připravený, ale náhle dojde k nečekané situaci, se kterou jste nepočítali. Tehdy je skutečně vhodné spolehnout se na zdravotníky okolo vás, kteří danou situaci umí v případě potřeby vyřešit. Případně se poradit s dulou, pokud vás při porodu doprovází.
Komentáře