3 znaky – jak poznat růstový spurt u miminka

Růstový spurt

Jak poznáte, že vaše miminko prochází právě růstovým spurtem?  A co to vlastně je?

Miminka během prvního roku rostou nejrychleji ve svém životě, pokud nepočítáte vývoj v bříšku. Průměrný přírůstek u školního dítěte je 5 cm ročně. Během puberty se toto číslo zdvojnásobí na 10 cm ročně. Ale během prvního roku vyroste dítě průměrně o 25 cm.

I během takto náročného roku miminka nerostou stále stejně, ale jde často o skoky. A to jak do výšky, tak váhově. Každé dítě je jiné, a tak tyto skoky nemusíte zaznamenat všechny, nebo v trochu jiných obdobích. Nejčastěji jde o tři období – často jde o 3. týden, poté okolo 3. měsíce a poslední okolo půlroku života. Většinou jde pouze o pár dnů, kdy můžete u dětí pozorovat tyto znaky.

Znaky růstového spurtu

  1. Je vaše dítě stále hladové? Máte už zaběhlé časy jídla a najednou miminko začne vyžadovat kojení, nebo jinou stravu častěji? Spolu s růstovým spurtem je spojeno i zrychlení metabolismu, přičemž většina energie jde právě do růstu. Naštěstí lidské tělo je geniálně vymyšlené. 😊 Pokud jde o plně kojené miminko, pak vaše tělo začne během několika dnů produkovat více mléka, přesně podle jeho potřeb. Stačí věřit svým instinktům, miminko přikládat k prsu častěji a vše se upraví. Nenaslouchejte pověrám o tom, že máte málo výživné mléko, nebo ho máte málo. Vše je jen otázka poptávky a nabídky.
  2. Najednou začne vaše miminko spát jinak? Někteří rodiče dokládají, že jejich děti během růstového spurtu spí více, jiné naopak méně. Jedna věc je ale jasná – při spánku je produkován tzv. růstový hormon. S tím může být právě spojena náhlá změna spánkového režimu.
  3. Je vaše miminko více neklidné? To může být zapříčiněno dvěma body uvedenými výše. Samotné růstové bolesti jsou většinou zaznamenány až v období dospívání nebo raného školního věku. I u miminek ale mohou jejich svaly být napnuté a růstový spurt může být provázen nepohodlím.

 

Růstový spurt je ovšem možné také zaměnit. Může jít o růst zubů nebo nějakou jinou nemoc. Rozhodně postupujte vylučovací metodou.

  • Nemá vaše miminko teplotu?
  • Má během dne dostatečný počet počůraných plen? To můžete lehce ověřit vážením počůrané plenky a zapsáním, tím vyloučíte snížené množství příjmu mléka u kojených dětí.
  • Nemá na těle nějakou vyrážku?
  • Je veselé během dne při hraní?

V případě jakékoliv nejistoty, určitě kontaktujte svého pediatra.

 

 

 

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě