Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak velkej problém je těhotenská cukrovka pro broučka.

marketaxkrizkova

Dobrý den,

těhotenská cukrovka ovlivňuje nejenom zdraví miminka, ale i Vaše. Zvýšené množství glukózy v krvi prostupuje placentou do krevního oběhu miminka. Miminko zvýší tvorbu vlastního inzulínu, protože v čase, kdy se těhotenská cukrovka objevuje, má vyvinutou vlastní pod žaludkovou žlázu. Zvýšená hladina inzulínu udržuje jeho hladinu cukru v normě. CUKROVKU MÁ MAMINKA a NE MIMINKO V DĚLOZE. Cukr je zdrojem energie a inzulín je růstový hormon, proto miminko rychleji roste a přibírá na váze. Zvětšují se jeho zásoby tuku, rostou svaly a kosti. Porodní váha těchto dětí bývá víc než 4,0 kg. Miminko je velké, ale jeho vnitřní orgány můžou ve vývoji zaostávat a může se stát, že vnitřní orgány jsou nevyzrálé. Po porodu se proto u miminka můžou objevit problémy s dýcháním, poruchy srdečního rytmu, horší průběh novorozenecké žloutenky. Miminko je v prvních dnech po porodu také ohrožené hypoglykémií tj. sníženým obsahem cukru v krvi. Bylo totiž zvyklé na zvýšený přísun od maminky, ale přestřihnutím pupeční šňůry tenhle přístup náhle skončí. Hladina inzulínu v jeho těle je zvýšená a působí náhlý pokles hladiny cukru v krvi. Závažná hypoglykémie se u miminka projeví křečí a poruchou vědomí. Léčbou je podání infúze glukózy. V budoucnosti můžou být tyto děti ohrožené dalšími komplikacemi – např. mají vyšší riziko poruchy mozkové funkce, poruchy pozornosti a hyperaktivity, dětské obezity a v dospělosti také cukrovky 2. typu.

Není pravda, že cukrovka zjištěná během těhotenství zvyšuje riziko vrozených vývojových chyb. Ty vznikají do 8. týdnu vývoje v děloze a cukrovka se objevuje až v pozdějším období, většinou v druhé polovině těhotenství. Riziko vrozených vývojových vad je zvýšené u dětí žen s cukrovkou přítomnou už před těhotenstvím.

Pro Vás jako maminku, když nebudete mít dobře léčenou těhotenskou cukrovku se zvyšuje riziko komplikací v těhotenství a to např. vysoký krevní tlak, preeklampsie a infekce.

Pokud máte zvýšenou hladinu cukru v krvi, stačí upravit svůj jídelníček. Důležitá je pravidelnost, pestrá strava s vyšším poměrem zeleniny a dostatečná pohybová aktivita, např. delší procházky. Teď v vedrech buď ráno, nebo opravdu až k večeru. 🙂

Pokud navštěvujete diabetickou poradnu, určitě tam mají k dispozici inspirační letáčky na složení jídelníčku.

 

Stále máte otázky

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě