potrebovala bych poradit s ukoncovanim kojeni dvojcat

Dobry den, potrebovala bych poradit s ukoncovanim kojeni dvojcat. Klukum jsou uz skoro 2 roky, kojim ted uz jen pres den na uspavani a vecer na uspavani + v noci, protože rostou posledni stolicky a trapi je to. Pres den je po obede po pohadce nebo vecer kojeni na uspavani je stale jeste z duvodu, ze uspat oba, aby se nebudili je jinak dost nemyslitelne. Partner chodi z prace az pozde, cele dny jsem na ne sama (dvojcata chce malokdo hlidat), nemohu jit uspat jednoho a druheho nechat samotneho a oba jinak po sobe lezou a skacou apod. V noci kojim, kdyz se probudi placem a vzbudil by druheho tim, ze neprestava. Jinak proste vezmu z postylky a uhladim v posteli. Prosim zkuste mi tedy poradit, jak uplne prestat kojit – hlavne na uspavani, zoubky brzy dorostou a noci snad s partnerem 2 na 2 zvladneme;-). Predem diky. S. N.

Poradna kojení

Kojení Praha s.r.o.

Dobrý den,

předem obrovská pochvala za kojení skoro do dvou let a dvojnásobná za dvojčátka.

I když nevím, jestli je důvodem k ukončování kojení vaše únava, tlak okolí nebo jiné příčiny, je jisté, že víte, jak je kojení pro vaše děti prospěšné, jinak byste to nevydržela tak dlouho. Je možné, že i vaše děti samy ukončí kojení tím, že o něj ztratí zájem, obvykle k tomu ale dochází až mezi 2. a 4. rokem věku dítěte.

Pokud chcete ukončit kojení kvůli nějakému problému, zkuste se zamyslet, jestli se odstavením problém vyřeší. Uspávat dvě děti zároveň je hodně náročné a není vůbec jisté, že odstavením se proces zjednoduší, alespoň z počátku se může stát, že přes den přestanou děti spát, v noci se budou víc budit a pláčem vás budou chtít přesvědčit k návratu ke kojení. Jakmile se jednou rozhodnete skončit s kojením, je velmi důležitá důslednost. Jakmile dětem jednou prs odepřete, už jim ho znovu nenabízejte.

Je určitě dobré, že chcete s odstavováním počkat, až chlapečky nebudou trápit zuby. Mělo by se počkat na dobu, kdy jsou děti i vy v co největší pohodě, kdy máte dost času jim poskytnout více pozornosti, kdy bude možné, aby i váš partner pomohl, například v pátek večer a o víkendu. Hodně se osvědčuje trpělivě vysvětlovat a předem o skončení kojení s dětmi mluvit – například že večer je maminka unavená, tak už nebude kojit. Ukončení kojení je potřeba kompenzovat pozorností navíc, fyzickým kontaktem jiného druhu – masáž, mazlení, a dalšími projevy lásky, aby byly děti ujištěny, že jsou stále milovány. Ve vašem případě, kdy chcete přestat kojit při usínání dětí, by bylo dobré změnit rituál před usínáním, například že jim dáte napít vody z hrnečku jako už velkým dětem.

Tyto základní body platí u jednoho i více dětí, dvojčata by se měla odstavovat současně. Podobné je i to, že můžete zvolit postupné odstavování i okamžité ukončení kojení. Pro psychickou pohodu vaší i vašich dětí se rozhodně více doporučuje první, méně radikální metoda. Při ní se doporučuje vynechat nejprve to kojení, u kterého to bude nejsnadnější. Rozhodněte se, které kojení je podle vás pro děti nejdůležitější, a to odstraňte až jako poslední. Může pomoci i to, že maminka bude několik nocí spát v jiné místnosti a děti bude uspávat tatínek a v noci k nim vstávat. V případě, že byste měla bolesti prsou, je potřeba mléko odstříkat, ale jen do úlevy. Kromě větších intervalů a kratšího kojení pomáhá ke snížení tvorby mléka i šalvějový čaj.

Hodně štěstí přeje Kojení Praha, s.r.o.

Stále máte otázky

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě