Vaření s dětmi

Vaření s dětmi

Pro mnoho dětí je kuchyně nejnapínavější místností v celém domě. Tady se něco děje, tady probíhají věci, které kouří, syčí a vaří se. Na jednu stranu je kuchyně oblastí, která je přístupná celé rodině, která poskytuje společnost a na všechny působí dojmem pozvání, na druhou stranu děti milují, když se mohou zdržovat v blízkosti své matky a zapojit se do vaření. 

Vaření s dítětem není jen milá alternativa běžných postupů v kuchyni, ale má také silný vliv na sociální chování vašeho dítěte v domácím soužití. Tím, že svému dítěti přiznáte důležitou roli ve „stravování“, posilujete jeho vnímání vlastní hodnoty a pocit pozitivního, stěžejně důležitého přínosu pro rodinou společnost.

Náš tip:

Nechte své dítě příležitostně přivonět k potravinám nebo poznávat potraviny se zavázanýma očima. To posílí jeho smysly!

Nechte své dítě vařit s vámi vždy, když má potřebu vám pomoci nebo se chce učit dovednosti vaření. Loupat a mýt zeleninu, ochucovat, promíchat přísady, krájet potraviny, míchat těsto nebo ochutnat pokrm, podle věku vám vaše dítě může v kuchyni pomoci se spoustou věcí. Zcela mimochodem se vaše dítě naučí správné manipulaci s různými potravinami a s různými formami přípravy. Společná příprava jídel a nakonec také jejich společné pojídání představují důležitý aspekt společného soužití. Dětem obzvláště dobře chutná všechno, co samy uvařily; děti nechtějí jíst samy, ale s celou rodinou, přičemž jídlo není jen pouhé přijímání potravy. Společné stravování je součástí sociálního života. To má být prožíváno všemi smysly.

Vaření s dětmi

Vaření s dětmi

Jíst je zábava

Nejenom průběh přijímání potravy je hezký, důležitý, obšťastňující a společenský, také nákup čerstvých potravin je pro dítě zvláštní prožitek. Vezměte s sebou proto své dítě nakupovat a vysvětlujte mu při tom, odkud různé potraviny pocházejí, jak je lze zpracovávat a co za požitek přináší jejich konzumace. Při tom dostane požitek vašeho dítěte při ochutnávání nejdříve relativně bezvýznamnou roli. Jídlem se mají zajistit vývojově biologické procesy a ochutnáváním snášenlivosti potravin se mají přezkoušet. Výsledkem je zdravé, silné tělo.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě