Mnozí rodiče se setkali se situací, kdy museli své dítě uklidnit po noční můře či nočním děsu. Přestože se mohou zdát podobné, jejich povaha je rozdílná.
Obsah
- Rozpoznávání nočního děsu
- Co způsobuje noční děsy?
- Koho může potkat noční děs?
- Jak mohu pomoci svému dítěti?
- Léky na noční děs?
Rozpoznávání nočního děsu
Noční děsy u dětí můžete snadno splést s nočními můrami. Zatímco noční můry se objevují během REM spánku a dítě si je po probuzení pamatuje, noční děsy se objevují v hlubokém nespavém spánku a dítě si je po probuzení nepamatuje.
Co způsobuje noční děsy?
Důvody nočních děsů nejsou plně pochopeny, ale mohou souviset s narušením spánkového cyklu, únavou, stresem nebo nemocí.
Koho může potkat noční děs?
Statistiky ukazují, že noční děsy mohou postihnout asi 2-6% dětí. Ačkoli se mohou objevit v jakémkoli věku, jsou nejběžnější mezi 4 a 12 lety.
Zatímco noční můry mohou zanechat stopu v dětské paměti, noční hrůzy často zůstávají zapomenuty, neboť dítě prožívá hluboký spánek.
Jak mohu pomoci svému dítěti?
Nejlepším způsobem, jak pomoci dítěti procházejícímu nočním děsem, je zajistit jeho bezpečí a nedotýkat se ho, dokud se neuklidní. Můžete také zkoušet preventivní probouzení, kdy dítě probudíte 15-30 minut před časem, kdy obvykle prožívá noční děsy.
Možná se ptáte, zda pomohou nějaké léky?
Většina dětí z nočních děsů „vyroste“, aniž by byla nutná léčba. Samy vymizí tak, jak dozrává centrální nervová soustava. Léky nejsou obvykle doporučovány pro noční děsy, ale pokud cítíte, že se situace pro vaše dítě stává velmi stresující a opakující se noční děsy narušují jeho spánkový režim konzultujte vše se svým pediatrem.
Pokud u nás ještě nejste registrována, stačí vám chvilka:-)