Bylinky byly základem medicíny po celá tisíciletí. Jejich účinky jsou ověřené. Mohou pomoci od různých neduhů a podpořit správné fungování lidského těla. Apotheke Bio Kojící čaj obsahuje směs bylinek, která pomáhá zklidnit trávení maminky i miminka. Proto se tento čaj stal součástí balíčku našich ambasadorek.
Pitný režim při kojení
Dostatečný pitný režim je pro kojící maminku důležitý.
Složení kojeneckého mléka významně ovlivňuje strava kojící ženy. Skrze mateřské mléko můžete dodat děťátku redukované množství bylinek získaných z čaje a pomoci třeba lepšímu trávení.
Odborníci tvrdí, že denní příjem tekutin kojící ženy by se měl pohybovat kolem 2,5 l. Velká část tekutin putuje do mateřského mléka: Nedostatečný příjem tekutin může tvorbu mléka ohrozit. Navíc může způsobovat zdravotní problémy, jako jsou zácpa, nadýmání, záněty močového měchýře, hemoroidy, podráždění, únavu, bolesti hlavy či problém činnosti jater a ledvin.
Ženy se často bojí vyššího příjmu tekutin kvůli zadržování vody v těle. Pravdou je, že pokud pijete dostatečné množství tekutin, tělo si nemusí vytvářet rezervy a vodu v sobě zadržovat.
Sladit nebo ne?
Téměř všude se dočtete, že byste se měla vyvarovat slazeným nápojům. Přeslazené nápoje obsahují velké množství chemikálií. Bublinkové zase mohou způsobit překyselení organismu, nadýmání a zhoršovat nevolnost.
My ženy se chceme po porodu dostat rychle zpět na svou původní váhu. Víme, že nemůžeme upřít nic miminku, proto se jako nejlogičtější řešení jeví odbourání slazení. Myslete na to, že potřebujete hodně energie. Když budete unavená, snadno podlehnete chutím na sladké. Lehce doslazený čaj vám dodá energii a uspokojí prvotní touhu po cukru.
Nejvhodnějším sladidlem je lesní či luční med z farmářského trhu nebo od známého včelaře. A pokud máte volit mezi cukrem a umělými sladidly, vždy zvolte obyčejný cukr. Na rozdíl od umělých sladidel neobsahuje látky, jejichž vliv na lidské zdraví je sporný.
Čemu se rozhodně vyhnout?
Odpověď je prostá. Dokud kojíte, měla byste se vyvarovat nápojům s obsahem alkoholu, kofeinu, teinu, chininu a některým bylinkovým čajům.
Pozor dejte na směsi bylinek. Některé snižují laktaci (máta, šalvěj), jiné mění chuť mateřského mléka (hořké byliny). Pozor dejte také na léčivky, jejichž účinky jsou pro miminko nežádoucí.
Jaké čaje pít při kojení?
Dbejte na správný výběr bylinné směsi. Řada bylinek má pozitivní vliv na zvýšení produkce mateřského mléka. Mezi nejznámější patří fenykl a anýz. Obě tyto bylinky působí rovněž proti křečím, zmírňují kojenecké koliky a uvolňují hleny při nachlazení.
Pozitivní vliv na zvýšení laktace mají také jestřabina lékařská, pískavice řecké seno, benedikt lékařský, moringa olejodárná, kmín nebo kopřiva.
Další bylinky vhodné při kojení:
- meduňka – vhodná na uklidnění, pomáhá při nespavosti,
- lípa a šípek – vhodné jako čaj při nachlazení,
- kopřiva – zvyšuje tvorbu mléka, působí proti padání vlasů, pomáhá při anémii,
- měsíček – působí protizánětlivě, ideální k vnějšímu použití,
- pampeliška – přírodní antioxidant, zlepšuje trávení.
Tyto bylinky bývají součástí čajů pro kojící maminky.
Maminky zapojené do projektu Ambasadorky po porodu měly možnost jeden z čajů pro kojící matky otestovat.
Co konkrétně maminky testovaly? Apotheke Bio Kojící čaj
Bio čajová směs od Apotheke obsahuje fenykl, kmín a anýz, které mají pozitivní vliv na laktaci a podporují trávení. Nejvíce je v čaji zastoupena jestřabina, která pomáhá stimulovat laktaci.
Prohlédněte si v naší infografice recenze maminek
Děkujeme všem maminkám za zapojení. Podle ohlasů jsme do našeho testování vybrali opravdu chutný kojící čaj, který obstál v náročném testu maminek v šestinedělí.
Jaké jsou vaše zkušenosti s kojícími čaji? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku a zeptejte se na další recenze.