Potravinová alergie – příkrmy pro miminko s alergií

potravinová alergie

Nepřiměřená reakce imunitního systému na alergeny trápí stále více dětí a dospělých. Proto se mnoho budoucích rodičů obává, že pokud jsou alergici oni, stejný osud čeká i jejich miminko a zanedlouho se u něj projeví potravinová alergie. Přestože některá onemocnění jsou opravdu dědičné, geny ovlivňují naše budoucí zdraví na 20%. Zbývajících 80% závisí na vnějších faktorech, které dokážeme ve velké míře ovlivnit.

Potravinová alergie

Z výzkumů vyplývá, že alergie postihují až 30% dětí. V případě, že jste vy nebo manžel alergik, existuje 30 až 45% pravděpodobnost, že alergie se rozvine i u dítěte. Pokud trpíte alergií oba, riziko vzniku alergie je 70%. Odborníci se však shodují, že dietními opatřeními v prvním roce života dítěte lze riziko alergie minimalizovat. Stejně, výlučně kojení po dobu minimálně 6 měsíců pomáhá účinně eliminovat riziko vzniku alergie u dítěte.

Zavádění alergenů do stravy

Podle nejnovějších poznatků odkládání potenciálních potravinových alergenů při zavádění příkrmů nesnižuje riziko rozvoje alergických onemocnění. Stejně, bezdůvodné vyřazení potravin (na které máte alergii vy či tatínek) z dětského jídelníčku se nedoporučuje. Děťátku totiž mohou chybět některé živiny, což může vést k neprospívání a chudokrevnosti. Proto vyloučení určitého jídla vždy nejdříve konzultujte s pediatrem. V případě, že se u děťátka potvrdila alergie na určitou potravinu, neznamená to, že byste měli vyřadit jiné alergeny, které děťátku nepřekážejí.

U miminek mladších než 1 rok se nejčastěji projevuje alergie na mléko, mouku a vaječný bílek.

 

potravinová alergie - možné alergeny

potravinová alergie – možné alergeny

Jak se diagnostikuje potravinová alergie?

Pokud máte podezření, že vaše děťátko je alergické na určitou potravinu, navštivte pediatra. Ten zváží zdravotní stav děťátka a v případě potřeby vás odešle do imuno-alergologické ambulance. Ačkoli si mnoho maminek myslí, že u malých dětí nelze spolehlivě diagnostikovat alergii, není to pravda. Krevním vyšetřením, kožním testem či eliminační-expozičním testem lze alergii spolehlivě diagnostikovat i u děťátka mladšího než 3 roky.

Nejčastěji projevy potravinové alergie

• zarudnutí, suchá pokožka,

ekzém na tvářích, který se postupně může rozšířit na celé tělíčko, děťátko trpí svědivou pokožkou, atopická dermatitida,

zažívací potíže: průjem, zácpa, bolesti bříška, zvracení, nechutenství, nepřibírání na váze, krev ve stolici,

nespavost,

• projevy astmatu, alergická rýma.

Léčba potravinové alergie

V současnosti je za nejúčinnější způsob léčby potravinové alergie považována eliminační dieta (vyloučení všech potravin, ve kterých se alergen nachází). Díky tomu imunitní systém není nucen s alergenem bojovat a alergie u děťátka v průběhu několika měsíců (let) vymizí.

Při silnější imunitní reakci může lékař vašemu děťátku předepsat i antihistaminika. Ve výjimečných případech, kdy hrozí, že se u děťátka může rozvinout mimořádně silná alergická reakce (anafylaktický šok), Vám lékař předepíše také autoinjektor (injekční pero s léčivem).

Potravinová alergie na bílkovinu kravského mléka

Patří mezi první potravinové alergie u nekojených dětí a často se projevuje už před ukončeným 3. měsícem. Projevuje se ekzémem, průjmy, krví ve stolici či alergickou rýmou. U kojených miminek se většinou diagnostikuje krátce po zavedení výrobků z kravského mléka. Dobrou zprávou je, že díky dodržování dietních opatření z ní 90% mrňousů vyroste do 6. narozenin.

 

potravinová alergie

potravinová alergie – projevy na kůži

Alergie na bílkovinu kravského mléka se často zaměňuje za laktózovou intoleranci. Pravdou však je, že se jedná o 2 rozdílné diagnózy. Laktóza je mléčný cukr, který se dá z mléka odstranit a díky tomu najdeme v obchodech velké množství bezlaktózovou potravin. Ty však nejsou vhodné při alergii na mléčnou bílkovinu. Ta se z mléka odstranit nedá a nachází se v téměř všech potravinách (slané a sladké pečivo, sladkosti, uzeniny, cereálie, koření, polotovary…).

 

potravinová alergie - doporučení

Chcete se dozvědět více, nebo se podělit o Vaše zkušenostmi s jinými maminkami? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek maminek na Facebooku nebo nás sledujte na našem Instagramu.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě