Léky v těhotenství

Těhotná žena

Péče o zdraví těhotné ženy je velice důležitá, protože bezprostředně ovlivňuje vývoj plodu. Budoucí maminky by se proto měly snažit dodržovat zdravý životní styl, jíst stravu bohatou na vitamíny a balastní látky, věnovat se pohybu na čerstvém vzduchu, vyhýbat se stresovým situacím, zcela se vyvarovat alkoholu a nikotinu a v maximální možné míře omezit také spotřebu léků.

Je však pravda, že i když řada žen důsledně dbá na prevenci, pouze 10–20 % těhotných žen prožije těhotenství bez jakýchkoliv potíží a nemocí. Mezi nejčastější potíže patří nachlazení, bolesti hlavy a končetin, nevolnost, zvracení, pálení žáhy, zažívací potíže nebo poruchy spánku. Mnohé budoucí maminky cítí silnou potřebu tyto potíže zmírňovat pomocí léků, což však často představuje určité riziko pro plod. Ten je zvláště v prvním období těhotenství nezralý a mimořádně citlivý. Enzymatická aktivita plodu není ještě plně vyvinuta, odbourávání léků a jejich metabolitů je proto významně opožděno.

Zvýšené riziko pro dítě při podávání léků matce platí i po porodu, v období kojení. Účinné látky z léků totiž přecházejí na miminko přes mateřské mléko. Z tohoto důvodu se lékaři i samotné maminky snaží volit vždy takovou léčbu, která by měla minimum vedlejších účinků a byla šetrná i k miminku.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě