Monitor dechu (resp. správněji monitor pohybu dechu, protože dech se „měří“ monitorováním pohybů hrudníku) je vynálezem, který naše mámy ještě neznali. Mnohé z nich, zejména ty, které o děťátko nečekaně přišly, by za takový malý zázrak daly i „půl království“…
Monitor dechu
My máme to štěstí, že takové technologie jsou již volně dostupné a zvládnutelné s rozpočtem běžné rodiny. A proč je monitor dechu vlastně tou nezbytností?
Syndrom náhlého úmrtí
Syndrom náhlého a neočekávaného úmrtí dětí (zejména novorozenců) – SIDS – nelze předpokládat, a stanovit lze bohužel až poté, co se přihodí. A tehdy je už pozdě. Vedou k němu nejen zjevné příčiny jako vrozené poruchy či předčasný porod, ale i ty neviditelné a neodhadnutelné (např. i poloha během spánku, do které se miminko ani nevíme, jak překoulí).
I když výskyt úmrtí na SIDS není žádné závratné číslo (u nás je to zhruba 1 – 2 děti z 1000), nikdo neumí dopředu říct, které to bude a jestli to nebude náhodou právě to vaše.
Varovný signál
Monitor dechu je právě pro jeho přímočaré fungování naprostou nezbytností. Nemá „na práci“ nic jiného než monitorovat, zda se ten miniaturní hrudníček zvedá. Pokud se zvedat přestane, vydá nejprve varovný signál, a pak jasný, hlasitý nepřetržitý alarm informující o tom, že děťátko nedýchá.
Už ten varovný může děťátko „polekat“, čímž ho donutí se od laku nadechnout a v dýchání dále pokračovat. I když se tak nestane, upozorní rodiče, který pak děťátko zvedne a v případě skutečné zástavy dechu začne s první pomocí. K záchraně by bez varování monitorem pohybu dechu nedošlo.
Předčasně narozené děti a monitor dechu
Monitor dechu je extra důležitý u předčasně narozených dětí, případně dětí přicházejících na svět komplikovaným porodem či se zdravotními obtížemi (ať už děťátka nebo maminky). Tyto děti jsou nejvíce ohroženy stavy jako apnoe (epizoda náhlé poruchy dýchání), případně jinými neurologickými poruchami souvisejícími právě s nedovyvíjeným, slaboučkým systémem jejich malého tělíčka.
Ale i ty větší, na první pohled zdravé a pevné děti mohou jednoduše „zapomenout“ během hlubokého spánku dýchat, a tak je monitor nutností minimálně během prvního roku i u nich.
Monitory dechu jsou v současnosti dostupné v různých tvarech i velikostech – od jednoplotných k víceplotným, od kontaktní polohy k pružinkovému systému zaznamenávání, od kabelem napájených až po ty bezkabelové, zcela bez kontaktu s děťátkem.
Jak monitor dechu nainstalovat
Není třeba zapomenout, že pokud si pořídíte monitor pohybu dechu s kabelem směřujícím z monitorovací desky k monitorovací jednotce, o kabel musí být řádně postaráno – je třeba ho omotat kolem tyček postele, aby pro miminko nepředstavoval nebezpečí zadušení.
Rovněž je důležité zkontrolovat návod k použití a doporučenou tloušťku matrace. Ne všechny mají nastavitelnou citlivost snímače pohybu, někde je tloušťka či typ matrace, se kterou lze monitor používat, omezena výkonem a citlivostí monitoru.
Chcete se dozvědět víc nebo se podělit o vaše zkušenosti s jinými maminkami? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku nebo nás sledujte na našem Instagramu.