Neštovice – typické dětské onemocnění

Jde o běžnou dětskou nemoc způsobenou herpetickým virem Varicella zoster virus, kde je zdrojem nákazy nemocný jedinec. Projevuje se vyrážkou (puchýřky a strupy) na těle dítěte.

Přenos viru

Virus se přenáší vzdušnou cestou. Většinu nemocných tvoří děti, ale občas se můžou neštovicemi nakazit i dospělí, kteří je v době dětství neprodělali. Nemocní jedinci jsou nakažliví od posledního dne inkubační doby, když jsou ještě bez příznaků, až po zaschnutí vyrážky. Je proto nutné, aby byli v izolaci. V našich zeměpisných podmínkách se nakazí do dosáhnutí dospělosti 90% lidí, nejčastěji se onemocnění vyskytuje v předškolním a školním věku. Po prodělání této nemoci  není zvykem neštovice znovu dostat, i když  opakovaný výskyt neštovice je možné, ve skutečnosti se jedná  spíše o raritu.

Nezapomeňte, že po prodělání neštovic stále v těle člověka zůstává virus Varicella zoster, který se může v pozdějším věku aktivovat v podobě pásového oparu. Je proto velmi důležité dlouhodobě se starat o svůj imunitní systém a vyhýbat se stresu, pokud je to v našich silách.

Příznaky onemocnění

Nemoc se zpočátku nejčastěji projevuje horečkou a červenou vyrážkou v podobě pupínků, které se během několika hodin změní v puchýřky s infekční tekutinou. Vyrážka nejčastěji začíná na hrudi, na tváři a hlavě, postupuje přes končetiny s výjimkou dlaní a plosek noh (ale i tam se mohou v některých případech objevit). Puchýřky se postupně změní ve stroupky, což trvá přibližně dva týdny.

Možné komplikace

Děti, které jsou v dobrém zdravotním stavu, většinou žádné komplikace nemívají. Těžší průběh ale bývá u dospělých jedinců. Velmi zřídka může dojít k vážnějším komplikacím u dětí se slabou imunitou. Je proto nutné neštovice pozorovat, aby nedošlo k selhání orgánů. Sledujte proto signály, abyste se možným komplikacím vyhnuly, a to trvale zvýšenou teplotu  nad 38,5 stupně, zvracení (může jít o zasažení mozku virem) a těžký kašel a dýchání (může se jednat o zasažení plic virem). Pokud se vám průběh nemoci nezdá, vždy kontaktujte svého lékaře.

Léčba neštovic

Léčba neštovic v podstatě neexistuje, mírní se pouze její příznaky a sleduje se celkový stav dítěte. Důležité je dosáhnout co nejlehčího průběhu nemoci. V dnešní době se už pudr na neštovice moc nedoporučuje. Maminky mohou podávat léky proti svědění – antihistaminika, aby zabránili škrábání, což může mít za následek zanechání ošklivých jizev na těle dítěte. Pomoct mohou i krátké koupele, do kterých můžete přidat hypermangan nebo trochu jablečného octa anebo řepík. Pupínky je možné natírat koloidním stříbrem, ale i zředěným čajovníkovým či levandulovým olejem.

Je také velmi důležitá celková podpora vnitřní imunity organismu, ideálně přidáním kvalitního vitamínu C a vitamínů skupiny B, případně probiotika.

 

Sdílejte

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě