Vlčí nebo ječné zrno?

Velmi často se vytvoří na očích malé bulky, které nejsou jen kosmetickou vadou. Proto zbystřete pozornost a nenechávejte to jen tak.

Bulky mohou být velmi nepříjemné a většinou se jedná o zánět.  Obvykle také vidíte rozmazaně, neboť je narušen tvar oka. Existují dva typy těchto zánětů, které nejsou jedno a to samé a může být obtížné je od sebe odlišit. Vlčí nebo ječné zrno mohou mít i dospělí, ale nejčastěji jimi trpí děti.

Rozlišujeme dva tipy onemocnění víček ve tvaru zrna

Vlčí zrno – chalazion se nachází víc ve středu víčka, infekce ucpává mazové žlázky uvnitř víčka. Léčba trvá déle, pokud se infekce dostane hlouběji do žláz. V případě, že do dvou týdnů nezmizí, je dobré kontaktovat lékaře. Většinou je následně odstraněno pomocí chirurgického zákroku.

Ječné zrno – hordeolum se nachází zpravidla na okraji očního víčka. Vzniká v důsledku činnosti stafylokoků a způsobuje ucpání povrchových žláz na okraji víčka. Ječné zrno se léčí rychleji, většinou si s ním imunitní systém poradí sám.

Jak zjistíte, že má vaše dítě tato onemocnění oka

Děti mají začervenalé a opuchlé oči, při mrkání je pobolívají. Dítě může pociťovat tlak na víčku. Většinou se utvoří malý vřídek. V případě, že oko slzí a bolest je delší a neustupuje, spíše naopak, půjde o vlčí zrno. Naopak při ječném zrnu pociťují děti řezání v oku.

Léčba

Vlčí zrno – obvykle se předepisují protizánětlivé nebo antibiotické masti, které se aplikují pod víčko.

Ječné zrno – se léčí pouze teplými obklady. Ale v případě, že jde o komplikovaný případ, kdy se stav nezlepšuje a ječné zrno je příliš velké, je vhodný chirurgický zákrok.

Babské rady

  • Teplý suchý obklad – přikládá se několikrát denně na 5 – 10 minut.
  • Čajové sáčky – sáček zeleného čaje nevyhoďte, ale přikládejte na postižené místo, má antibakteriální účinky.
  • Jablkový ocet – používejte velmi opatrně v případě malých dětí. Na vatové tyčince přikládejte 3x denně na víčko tak, aby se nedostal do oka.
  • Koloidní stříbro – taktéž na vatové tyčince potírejte na víčko a bulku 3x denně. Je to skvělý pomocník proti bakteriím a rychle účinkuje.
  • Aloe vera – odřežte kousek z rostlinky, kterou máte doma a přikládejte na zrno 3x denně.

Jak se podařilo vám vyléčit doma vlčí nebo ječné zrno? Podělte se s námi!

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě