Pohled na vašeho novorozence aneb co je normální

Když přijde novorozenec na svět, mohou být noví rodiče překvapeni vzhledem svého dítěte. Namísto dokonalého cherubína jsou miminka často namodralá, pokrytá krví a zbytkem plodové vody a mázkem.

Buďte bez obav, váš novorozenec možná vypadá podivně, ale jde pouze o dočasný stav. Koneckonců, děti se vyvíjejí v tekutině a tělíčko je složené ve stísněném prostoru uvnitř dělohy. Při porodu jsou protlačovány úzkým porodním kanálem. Pohled na vašeho novorozence vás proto nesmí vyděsit, pojďme si říci, co je normální

Co bychom měli očekávat?

Ve většině případů se zdá, že děti jsou během první hodiny po porodu ve stavu tiché bdělosti. Je to ta pravá chvíle, abyste začali s procesem seznamování. A i když vám třeba okolnosti brání v okamžitém setkání s dítětem, brzy budete mít jistě příležitost a od té doby pak spoustu, spoustu času.

Během několika prvních týdnů si všimnete, že dítě bude mít tendenci udržovat sevřené pěsti, ohnuté lokty, ohnuté boky a kolena a ruce blízko přední části těla. Tato pozice je podobná pozici plodu během posledních měsíců těhotenství.

Primitivní reflexy

Novorozenci se rodí s řadou instinktivních reakcí na podněty, jako je světlo nebo dotek, známých jako primitivní/nepodmíněné reflexy, které postupně mizí s dozráváním dítěte. Tyto reflexy zahrnují:

  • sací reflex, který způsobí, že dítě násilně saje jakýkoli předmět vložený do úst,
  • úchopový reflex, který způsobí, že novorozenec pevně uzavře prsty, když je prstem nebo jiným předmětem vyvíjen tlak na jeho ruku,
  • Moroův reflex nebo vyděšená reakce, která způsobí, že dítě náhle vymrští ruce do stran, dlaně jsou otevřené a novorozenec se nadechuje, poté ruce rychle vrátí zpět do středu těla, spolu s výdechem a často s pláčem. To se stává, kdykoli je dítě vyděšeno hlukem, jasným světlem, silným zápachem, náhlým pohybem nebo jiným stimulem.

Také z důvodu nezralosti nervových systémů se mohou jejich novorozenecké paže, nohy a brada třást, zejména když pláčou nebo jsou rozrušené.

Spánek a dýchání

V prvních týdnech obvykle novorozenci tráví většinu času spaním. Novorozenci, jejichž matky dostaly během porodu určité druhy léků proti bolesti nebo anestezii, mohou být zvláště ospalí během prvního nebo druhého dne života.

Mnoho nových rodičů je překvapeno až vyděšeno dýcháním novorozence. Můžeme vás ujistit, že je normální, když novorozenci dýchají poněkud nepravidelně.

Když jsou děti vzhůru, jejich dechová frekvence se může značně lišit, někdy přesahuje 60 dýchnutí za minutu, zejména když jsou nadšeni nebo pláčou. U dospělého člověka je přitom tato frekvence 16 až 20 za minutu  Časté jsou také periody, během nichž přestanou dýchat po dobu asi 5 až 10 sekund a poté se znovu začnou dýchat. Periodické dýchání je pravděpodobnější během spánku a je zcela normální. Pokud však vaše dítě zmodrá nebo přestane dýchat delší dobu, měli byste okamžitě kontaktovat pohotovost.

Hlava

Protože hlava dítěte je obvykle první část, která projde porodními cestami, může to být první dny života znát. Lebka novorozence je složena z několika samostatných kostí (které se nakonec spojí dohromady), aby bylo umožněno vytlačit velkou hlavu úzkým porodním kanálem bez poškození matky či dítěte.

Hlavy kojenců narozených vaginálním porodem často vykazují určitý stupeň tzv. formování, kdy se kosti lebky posouvají a překrývají, takže vrchní část hlavy může být po narození protáhlá, nebo dokonce špičatá. Tento občas bizarní vzhled zmizí v příštích několika dnech, když se kosti lebky pohybují do zaoblenějšího tvaru. Hlavy dětí narozených císařským řezem obvykle nevykazují tvarování.

Díky oddělení lebečních kostí budete moci cítit tzv. fontanely neboli měkká místa na hlavě. Větší z nich, směřující k přední části hlavy, je ve tvaru kosočtverce a bývá obvykle široká asi 1 až 3 palce. Menší trojúhelníková fontanela se nachází dále na hlavičce v místech, kde se nosí čepička.

Máte možnost vidět i občasné  vyboulení fontanely, když vaše dítě křičí, nebo pulzuje, jak vaše miminko dýchá. Je to naprosto normální. Fontanely nakonec zmizí, jakmile budou lebeční kosti blízko sebe – obvykle za asi 12 až 18 měsíců pro přední fontanelu a asi za 6 měsíců pro zadní.

Kromě protáhlého tvaru lebky může mít hlavička po narození v důsledku traumatu porodu tzv. Caput succedaneum, tedy otok nebo modřiny na pokožce hlavy, zejména na temeni. Během porodu může tlak vyvíjený na hlavu dítěte poškodit pokožku hlavy, ale caput succedaneum není život ohrožující stav sám o sobě a během několika dnů zmizí.

Kefalhematom

Jde o krvácení pod okosticí lebečních kostí. Otok, který je způsobený tlakem hlavičky na pánevní kost matky, může být jednostranný i oboustranný; je pružný, přesně ohraničený a nepřesahuje okraje lebeční kosti. Krevní výrony mohou vytvářet kostní hrboly a boule na hlavě, jež u novorozenců přetrvávají delší dobu. Může dojít také  k růstu hladiny bilirubinu, který vzniká postupným vstřebáváním krve. Pokud je boule rozsáhlejšího rázu, může se se jednat o kalcifikaci kefalhematomu, kdy se v těchto místech ukládají soli vápníku.

Tvář

Tvář novorozence může vypadat nafouknutě kvůli hromadění vody. Vzhled obličeje dítěte se pak během prvních několika dnů výrazně mění, jak se dítě zbavuje nadbytečné tekutiny a zmírňuje se trauma při porodu. V některých případech mohou být rysy obličeje novorozence až zcela  zkreslené v důsledku polohy v děloze a stlačení porodním kanálem. Nebojte se, složené ucho, zploštělý nos nebo křivá čelist se obvykle v průběhu času vrátí na své místo.

Oči

Několik minut po narození většina kojenců otevře oči a začne se rozhlížet po okolí. Novorozenci vidí, ale nezaostřuje dobře, proto se jejich oči mohou během prvních 2 až 3 měsíců zdát mimo linii, kříží se, tzv. šilhají. Kvůli oteklosti víček nemusí být novorozenec ihned schopen vůbec otevřít oči.

Rodiče jsou někdy vyděšeni, když vidí, že je bělmo jejich novorozence krvavě červené. Nazývá se subkonjunktivální krvácení a dochází k němu, když krev uniká pod oční bulvu v důsledku traumatu porodu. Opět je to neškodný stav podobný modřině, která také zmizí po několika dnech.

Rodiče jsou často zvědaví, jaké barevné oči bude mít jejich dítě. Pokud jsou oči dítěte při narození hnědé, zůstanou tak. To je případ většiny černých a asijských dětí. Většina bílých kojenců se rodí s modrošedýma očima, ale pigmentace duhovky (zbarvené části oka) může postupně ztmavnout, obvykle dosáhne své trvalé barvy až ve věku asi 3 až 6 měsíců.

Uši

Protože dítě nemá dosud vyvinutou chrupavku, která dává uším pevný tvar, není neobvyklé, aby novorozenci přišel na svět s dočasně složenýma nebo jinak deformovanými ušima.

Nos

Protože novorozenci mají tendenci dýchat nosy a jejich nosní průchody jsou úzké, malá množství nosní tekutiny nebo hlenu mohou způsobit, že budou hlučně dýchat, i když nejsou nachlazení. Také kýchání je běžné jako normální reflex a není způsoben infekcí, alergiemi nebo jinými problémy.

 Pusa

Když váš novorozenec otevírá ústa, můžete si všimnout malých bílých skvrn na dásních nebo střední části patra.. Tyto malé sbírky buněk se nazývají Epsteinovy ​​perly a spolu s tekutinami v cystách – uzlíkách – zmizí během prvních několika týdnů.

Krk

U novorozenců obvykle vypadá krk krátký, protože má tendenci se ztratit v baculatých tvářích a záhybech kůže.

Hruď

Vzhledem k tomu, že dětská hrudní stěna je tenká, můžete při každém úderu srdce snadno cítit nebo pozorovat pohyb hrudníku.

Zvětšení prsou pak může být způsobeno tím, že ženský hormon estrogen přechází během těhotenství z matky na plod. Můžete cítit pevné, diskovité hrudky tkáně pod bradavkami a občas se z bradavek může uvolnit malé množství mléčné tekutiny (z folklóru zvané „čarodějnické mléko“). Zvětšení prsou během prvních několika týdnů téměř vždy zmizí.

Ruce a nohy

Jak jsme již zmínili, po narození mají novorozenci tendenci zaujmout postoj podobný tomu, jaké bylo jejich postavení ve stísněné děloze: paže a nohy se ohýbaly a držely blízko těla. Ruce jsou obvykle pevně zavřené a může být pro vás obtížné je otevřít, protože dotykem nebo umístěním předmětu do dlaní vyvoláte silný uchopovací reflex.

Někdy se rodiče obávají křivého vzhledu nohou svého novorozence. Ale pokud si vzpomenete na  polohu plodu v lůně během posledních měsíců těhotenství – kyčle a kolena se ohýbají, nohy jsou pevně zkřížené na břiše – není divu.

Nehty

Kojenecké nehty mohou být při narození dostatečně dlouhé na to, aby se miminka poškrábala.

Břicho

Je normální, že se břicho dítěte jeví trochu plné a zaoblené. Když vaše dítě křičí, můžete si všimnout, že kůže může vyčnívat mezi proužky svalové tkáně tvořící břišní stěnu na obou stranách. To téměř vždy zmizí během několika příštích měsíců.

Mnoho rodičů řeší vzhled pupeční šňůry a péči o ni. Šňůra obsahuje dvě tepny a žíly obalené v látce, podobné želé. Po porodu je šňůra sevřena nebo svázána,  pak se jednoduše nechá uschnout a odpadne, což se obvykle děje přibližně za 10 dní až 3 týdny.

Je dobré oblast otírat dezinfekcí, mýdlem vodou, abyste zabránili infekci, ale neměla by být během koupání zcela ponořena ve vodě na delší dobu. Pokud oblast pupku zčervená nebo pokud se objeví zápach nebo výtok, měli byste se poradit s lékařem svého dítěte.

Umbilické (pupkové) kýly jsou u novorozenců běžné, zejména u kojenců afrického původu. Tyto kýly jsou obecně neškodné a nejsou pro dítě bolestivé. Samy o sobě mizí během prvních několika let, ale jednoduchá chirurgická procedura může pomoci kýlu vyřešit pokud se sama nevstřebá.

A jak vznikají? Pod pupeční jizvou zůstává vazivový kruh, který může být více otevřený a při zvýšeném nitrobřišním tlaku – ten u miminek způsobuje hlavně pláč nebo tlačení, případně kombinace obojího – na střevní kličky se rozšiřuje. V místě pupeční jizvy se pak kůže vyklenuje, a když tam děťátku sáhnete, nahmatáte otvor. Jakmile se dítě utiší, na bříšku najednou není nic vidět. Proto se říká, že miminko si kýlu vykřičelo.

Genitálie

Genitálie (pohlavní orgány) dětí se mohou při narození zdát relativně velké a oteklé. Proč? Je to způsobeno několika faktory, včetně expozice hormonů produkovaných jak matkou, tak plodem, modřinami a otoky genitálních tkání v souvislosti s porodním traumatem a přirozeným průběhem vývoje genitálií.

Vzhledem k účinkům mateřských hormonů bude mít většina novorozených holčiček vaginální výtok hlenu a možná trochu krve po dobu několika dní. Toto „mini-období“ je normální menstruační krvácení z dělohy dítěte, ke kterému dochází, když začíná mizet estrogen přenesený na dítě matkou.

Hydrocele

U chlapců vypadá šourek často oteklý. To je obvykle způsobeno hydrocelem neboli nahromaděnou tekutinou v šourku kojeneckých chlapců, která obvykle zmizí během prvních 3 až 6 měsíců. Pokud by po té době nezmizelo, je nutné kontaktovat lékaře, může se totiž jednat o tříselnou kýlu.

Varlata se vyvíjejí v břišní dutině a většinou již v průběhu nitroděložního života chlapce sestupují tříselným kanálem do šourku. Po narození by tedy maminka měla u synka v šourku vidět nebo nahmatat obě varlátka. Přibližně 3 až 4 % chlapců však varlata nemají po narození sestouplá. Kojenci chlapci také obvykle zažívají časté erekce penisu, často těsně před močením.

Obřízka

Pokud byl váš kojenecký syn obřezán, obvykle trvá 7 až 10 dní, než se penis uzdraví. Okamžitě zavolejte lékaře, pokud si všimnete přetrvávajícího krvácení, zarudnutí kolem špičky penisu, které se zhorší po 3 dnech, horečky, nebo příznaků infekce, jako je přítomnost puchýřků naplněných hnisem.

U nově obřezaných dětí nejsou nutná žádná zvláštní opatření při koupání, pouze buďte ještě více opatrná.

U neobřezaných chlapců bylo dříve běžnou praxí předkožku násilně přetahovat i u hodně malých dětí. To už se dnes naštěstí nedoporučuje. I přesto má péče o pohlavní orgány malých chlapečků určitá pravidla. Předkožku přetahujte pouze lehce a omyjte jakékoli smegma, tedy drobné bělavé kuličky především z odloupnutého epitelu, buněčné tkáně produktu mazových žláz, odumřelých kožních buněk smíchaných s kožním mazem.

V průběhu času se předkožka stáhne sama, takže ji lze odtáhnout od žaludu směrem k břichu. U většiny chlapců dojde ke stažení předkožky ve věku asi pěti let.

Kůže

Novorozenci jsou při porodu pokryti různými tekutinami, včetně plodové vody a často i krve matky. Sestry nebo jiný personál účastnící se porodu okamžitě začnou dítě sušit, aby se zabránilo poklesu tělesné teploty, ke kterému dojde, pokud se vlhkost na kůži novorozence rychle vypařuje.

Novorozenci jsou také potaženi silným bílým materiálem, substancí podobnou sýru, zvanou vernix caseosa a tvořenou kožními buňkami plodu a sekrecemi kůže, která pomáhá předcházet popraskání a zvrásnění kůže dítěte v děloze.

Barva kůže novorozence může být pro některé rodiče překvapivá. Skvrnitost kůže, malé načervenalé oblasti, je běžná kvůli nestabilitě krevního oběhu na povrchu kůže. Z podobných důvodů je často přítomna akrocyanóza, tedy modrající pokožka.

Červené značky, škrábance, modřiny a petechie (malé skvrny krve z malých krevních cévek v kůži), jsou běžné na obličeji a dalších částech těla. Jsou způsobeny traumatem vytlačování porodním kanálem a zmizí během prvního nebo druhého týdne života.

Na tváři novorozence, ramenou a zádech se může vyskytovat jemné, měkké ochlupení, zvané lanugo. Většina těchto vlasů obvykle naroste v děloze před porodem; z tohoto důvodu je lanugo častěji vidět u dětí narozených předčasně. V každém případě tyto vlasy zmizí za pár týdnů.

Znaménka

Ne všechny děti mají mateřské znaménko. Běžným novorozeneckým kožním projevem jsou potničky (odborně miliaria), vznikající ucpáním vývodů potních žláz rohovou zátkou při přehřátí novorozence. Jsou to mnohočetné drobné čiré puchýřky, někdy se zarudnutím kůže v okolí) které vídáme nejčastěji na zádech, šíji a v obličeji. Hojí se samovolně bez léčby, pokud vhodně upravíme oblékání dítěte tak, aby se nepřehřívalo a nepotilo. Potničky často vídáme i u kojenců a batolat, pokud mají příliš teplý oděv nebo při pobytu v teplém prostředí, které vede k většímu zapocení a přehřátí.

Často můžeme pozorovat u kořene nosu, na čele a v záhlaví červenofialové skvrny (odborně névus simplex neboli lososové skvrny). Tvoří je rozšířené kapiláry. Označují se  poeticky jako »andělské políbení« nebo »čapí kousnutí« a víme, že spontánně vymizí do jednoho roku a potom se oživují ještě několik let při pláči nebo vzteku dítěte, kdy se kůže více prokrví.

Mongolské skvrny, ploché skvrny břidlicově modré nebo modrozelené barvy, které připomínají skvrny inkoustu na zádech, hýždích nebo jinde na kůži, se vyskytují u více než poloviny černých, indiánských a asijských dětí a méně často u bílých dětí. Tato místa nemají žádný význam a během několika let téměř vždy zmizí. Jahodové nebo kapilární hemangiomy je shluk krevních cév, který se někdy objeví na kůži několikadenních miminek, projevují se jako červené značky na  kůži. Obvykle se během prvních šesti let zmenší a zmizí bez léčby.

Oheň, velké ploché červenofialové fleky, samy o sobě nezmizí. Jak dítě roste, může tento problém vyžadovat pozornost dermatologa. Oheň je vrozená kožní vada, která svůj název získala díky svému nachovému zabarvení. Často se jí také říká „skvrna portského vína“. Může připomínat popáleninu, ale nebolí. Jde především o kosmetickou vadu různé intenzity zabarvení a velikosti. Skvrna je tvořena větším množstvím rozšířených kožních cév a sama od sebe bohužel nikdy nezmizí. Naopak s přibývajícím věkem má tendenci tmavnout (může i zfialovět) a v období tělesného růstu se zvětšuje.

Na kůži některých kojenců jsou přítomny skvrny tvz. Cafe-au-lait , skvrny bílé kávy. spojené s genetickou mutací.

 Rovněž není neobvyklé vidět děti narozené s puchýřky na prstech, rukou nebo pažích, protože plod může sát, zatímco je stále v děloze.

Novorozenecká žloutenka, nažloutlé zabarvení kůže a bělma očí, je běžným stavem druhý nebo třetí den po narození a zmizí během 1 až 2 týdnů. Žloutenka je způsobena hromaděním bilirubinu (odpadní produkt produkovaný normálním rozkladem červených krvinek) v krvi, kůži a dalších tkáních v důsledku dočasné neschopnosti nezralých jater novorozence účinně odstranit tuto látku z těla. I když je některá žloutenka normální, lékař bude dítě pečlivě sledovat.

Další články o pokožce dětí najdete zde.

Seznámení s miminkem

První dny a týdny života novorozence jsou pro většinu nových rodičů obdobím velkého zázraku a potěšení. Odpovědnost za toto malé stvoření se může zdát až příliš velká, zejména pokud nejste obeznámeni s tím, jak novorozenec vypadá a jak se chová.

Další články zaměřené na vaše miminko najdete zde

Sdílejte
Načítám

Přihlášení

Na našich webových stránkách HappyBaby.cz používáme soubory cookie, abychom vám poskytli, co nejvíce pohodlí při jejich prohlížení. Kliknutím na „Souhlasím s použitím všech cookies“ vyjadřujete souhlas s použitím VŠECH souborů cookie. Můžete také pomocí nastavení poskytnout kontrolovaný souhlas nebo zamítnout použití cookies kromě nezbytných.

Povolit všechny cookies Nastavit cookies

Níže najdete kategorie cookies používané na našich webových stránkách, které můžete povolit nebo zakázat. Funkční cookies není možné zakázat, protože jsou pro bezproblémové procházení webu nezbytné. Vaše nastavení cookies je v budoucnu možné měnit pomocí odkazu v patičce webu.

Zavřít

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě

Milá , ve vašem profilu nemáte zaškrtnutý souhlas a tak se nemůžete účastnit žádných našich testování a soutěží. Změnit to můžete ZDE.