Konjunktivitida – zánět a oči plné hnisu, to může malým dětem velmi zkomplikovat život. Zánět očních spojivek je bolestivý a vyžaduje léčbu.
- Projevy zánětu očních spojivek
- Proč dochází k zánětu očních spojivek
- Jak léčit konjunktivitidu
- Prevence
Projevy zánětu očních spojivek
Oči dětí jsou začervenalé, víčka opuchlá, cévky v oku bývají popraskané a zčervenalá je i sliznice oka. Oči slzí, vytéká z nich hnis a ve spánku často dochází ke slepení víček.
Náš tip: Pokud se dítě probudí se zalepenými oči, vyzkoušejte jej nejdříve uklidnit. Přiložte kapesník navlhčený teplou vodou a pomalu zkuste oko uvolnit.
V případě zánětu očních spojivek se můžou přidat i příznaky jiných nemocí, jako je bolest v krku, zvětšené uzliny na krku nebo teplota. Dítě se může jevit jako unavené a vadí mu světlo, protože ho z něho bolí oči.
Proč dochází k zánětu očních spojivek
Jsou různé příčiny, ale nejčastěji jde o virový nebo bakteriální zánět spojivek. Děti si jej často donesou z bazénu, koupaliště, jezer apod. Příčinou bývá často i alergie na zvířata, prach, léky, chemikálie apod. Je proto třeba příčinu zjistit a alergen odstranit.
Po poradě s lékařem můžete podávat také antihistaminika. Právě u dětí je často problém i v nedostatečné hygieně rukou. Pokud se zánět už v jednom oku objeví, je na místě okamžitě začít s léčbou, aby se nenakazilo i druhé oko.
Jak léčit konjunktivitidu – zánět očních spojivek?
Ideální je navštívit pediatra nebo dětskou oční ambulanci, kde poradí a nastaví léčbu. Důležité je zjistit, co je příčinou zánětu, jestli jde o bakteriální nebo virovou infekci. Je totiž zbytečné brát antibiotika, pokud se jedná o infekci virovou. Při bakteriální infekci se předepíše mastička na noc a během dne kapky do očí.
Na uklidnění oka a proti bolesti pomáhají také teplé zábaly.
V době akutního zánětu oči šetřete a nepouštějte dětem televizi, počítač ani mobilní telefon.
Prevence – jak se vyhnout nákaze zánětu očních spojivek?
Vyskytne-li se už ve školce nebo ve škole dítě, které má virový zánět spojivek, doporučuje se, aby dítě zůstalo v domácí karanténě a vyhýbalo se kolektivu, neboť toto onemocnění je velmi nakažlivé. Ostatní děti by si měli často umývat ruce a snažit se nedotýkat se očí. Dodržujte zvýšenou hygienu – dítě by mělo mít vlastní kapesníky, ručníky apod.
Při akutním zánětu chraňte venku oči před sluncem použitím slunečních brýlí. Do budoucna naučte dítě nosit také brýle na plavání.
Pokud u nás ještě nejste registrována, stačí vám chvilka:-)