Zánět očních spojivek u dětí – konjunktivitida

Konjunktivitida – zánět a oči plné hnisu, to může malým dětem velmi zkomplikovat život. Zánět očních spojivek je bolestivý a vyžaduje léčbu.

Projevy zánětu očních spojivek

Oči dětí jsou začervenalé, víčka opuchlá, cévky v oku bývají popraskané a zčervenalá je i sliznice oka. Oči slzí, vytéká z nich hnis a ve spánku často dochází ke slepení víček.

V případě zánětu očních spojivek se můžou přidat i příznaky jiných nemocí, jako je bolest v krku, zvětšené uzliny na krku nebo teplota. Dítě se může jevit jako unavené a vadí mu světlo, protože ho z něho bolí oči.

Jak dochází k zánětu

Jsou různé příčiny, ale nejčastěji jde o virový nebo bakteriální zánět spojivek. Děti si jej často donesou z bazénu, koupaliště, jezer apod. Příčinou může být i alergie na zvířata, prach, léky, chemikálie apod. Je proto třeba příčinu zjistit a alergen odstranit.  V případě potřeby je vhodné podávat antihistaminika. Problémem může být i nedostatečná hygiena rukou.

Pokud se zánět už v jednom oku objeví, je na místě okamžitě začít s léčbou, aby se nenakazilo i druhé oko.

Jak léčit konjunktivitidu

Ideální je navštívit pediatra nebo dětskou oční ambulanci, kde poradí a nastaví léčbu. Důležité je zjistit, co je příčinou zánětu, jestli jde o bakteriální nebo virovou infekci. Je totiž zbytečné brát antibiotika, pokud se jedná o infekci virovou. Při bakteriální infekci se předepíše mastička na noc a během dne kapky do očí.

Na uklidnění oka a proti bolesti pomáhají také teplé zábaly. V době zánětu je dobré nepouštět dětem televizi, počítač ani mobilní telefon.

Jak se vyhnout nákaze – prevence

Vyskytne-li se už ve školce nebo ve škole dítě, které má virový zánět spojivek, doporučuje se, aby dítě zůstalo v domácí karanténě a vyhýbalo se kolektivu, neboť toto onemocnění je velmi nakažlivé. Ostatní děti by si měli často umývat ruce a snažit se nedotýkat se očí. Samozřejmostí je používat pouze vlastní kapesníky, ručníky apod.

Pokud má dítě zánět a venku svítí sluníčko, je dobré nosit ochranné sluneční brýle. Do budoucna naučte dítě nosit také brýle na plavání.

Sdílejte

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě