Zánět očních spojivek u dětí – konjunktivitida

Konjunktivitida – zánět a oči plné hnisu, to může malým dětem velmi zkomplikovat život. Zánět očních spojivek je bolestivý a vyžaduje léčbu.

Projevy zánětu očních spojivek

Oči dětí jsou začervenalé, víčka opuchlá, cévky v oku bývají popraskané a zčervenalá je i sliznice oka. Oči slzí, vytéká z nich hnis a ve spánku často dochází ke slepení víček.

V případě zánětu očních spojivek se můžou přidat i příznaky jiných nemocí, jako je bolest v krku, zvětšené uzliny na krku nebo teplota. Dítě se může jevit jako unavené a vadí mu světlo, protože ho z něho bolí oči.

Jak dochází k zánětu očních spojivek

Jsou různé příčiny, ale nejčastěji jde o virový nebo bakteriální zánět spojivek. Děti si jej často donesou z bazénu, koupaliště, jezer apod. Příčinou může být i alergie na zvířata, prach, léky, chemikálie apod. Je proto třeba příčinu zjistit a alergen odstranit.  V případě potřeby je vhodné podávat antihistaminika. Problémem může být i nedostatečná hygiena rukou.

Pokud se zánět už v jednom oku objeví, je na místě okamžitě začít s léčbou, aby se nenakazilo i druhé oko.

Jak léčit konjunktivitidu

Ideální je navštívit pediatra nebo dětskou oční ambulanci, kde poradí a nastaví léčbu. Důležité je zjistit, co je příčinou zánětu, jestli jde o bakteriální nebo virovou infekci. Je totiž zbytečné brát antibiotika, pokud se jedná o infekci virovou. Při bakteriální infekci se předepíše mastička na noc a během dne kapky do očí.

Na uklidnění oka a proti bolesti pomáhají také teplé zábaly. V době zánětu je dobré nepouštět dětem televizi, počítač ani mobilní telefon.

Jak se vyhnout nákaze – prevence

Vyskytne-li se už ve školce nebo ve škole dítě, které má virový zánět spojivek, doporučuje se, aby dítě zůstalo v domácí karanténě a vyhýbalo se kolektivu, neboť toto onemocnění je velmi nakažlivé. Ostatní děti by si měli často umývat ruce a snažit se nedotýkat se očí. Samozřejmostí je používat pouze vlastní kapesníky, ručníky apod.

Pokud má dítě zánět a venku svítí sluníčko, je dobré nosit ochranné sluneční brýle. Do budoucna naučte dítě nosit také brýle na plavání.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě