Nejčastější otázky o porodu

Porod

Čeká vás porod poprvé? Je náročné připravit se na svůj první porod, jelikož tak docela přesně nevíte, do čeho jdete. Právě proto je užitečná dobrá příprava.

Porod! Víte, že:

  • porod je fyziologický děj a jakýkoliv zásah do jeho průběhu by měl být proveden jen z opodstatněného důvodu?
  • aby mohly porodní hormony dobře fungovat, potřebuje žena pocit bezpečí, teplo, přítmí a láskyplnou podporu? Porod je totiž součástí sexuálního života ženy a jako k takovému je třeba k němu přistupovat.
  • porodní asistentka je odbornice na péči při fyziologickém porodu a porodník je specialista na řešení komplikací? Podle zahraničních výzkumů jsou u zdravé rodičky porodní výsledky nejlepší, pokud o ni při porodu pečuje porodní asistentka vyškolená pro podporu normálního porodu (méně zásahů, komplikací a císařských řezů, lepší zdravotní stav matky a dítěte)?
  • císařský řez může zachránit život, ale jde o závažnou břišní operaci, náročnou pro ženu i dítě, a měl by se provádět jen v nezbytném případě?
  • medikace, kterou dostane matka, přechází k dítěti a může negativně ovlivňovat kojení?
  • přítomnost duly u porodu snižuje pravděpodobnost císařského řezu, užití oxytocinu a dalších úkonů a zvyšuje spokojenost rodiček s porodem?
  • porod můžete prožít jako posilující a radostnou událost?

Doprovod k porodu

Víte, jakou roli u porodu může plnit otec dítěte/váš partner či partnerka? Mnozí rodiče si přejí jedinečnou událost příchodu dítěte na svět prožít spolu. Chcete, aby vám partner aktivně pomáhal, nebo si přejete jen jeho klidnou přítomnost? Některé ženy dávají přednost ženské podpoře nebo chtějí porod prožít samy a s partnerem se dohodnou, že přijde ihned po narození miminka. Je užitečné, aby se i partner o porod zajímal a společně jste si ujasnili své představy. Neexistuje jen jedno jediné správné řešení.

Další možnosti u porodu

Víte, co je porodní plán či porodní přání? Jak ho sestavit a kdo vám s ním může pomoci? Znáte své právo na informované rozhodnutí? Víte, co jsou úlevové prostředky při porodu a jak porod dobře zvládat?

Zodpovědnost za své dítě a za vše, co se s ním od prvního okamžiku bude dít, nesete vy, rodiče. Zdravotníků se můžete ptát na vše, co vás zajímá, a dávat najevo svá přání. Máte právo na kvalifikované a úplné odpovědi.

Pokud se chcete dopředu seznámit s porodem jakožto fyziologickým dějem, můžete s partnerem absolvovat dobrý předporodní kurz, nejlépe takový, který vede komunitní porodní asistentka a máte na něj dobré reference.

 

 

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Poradny

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě