Hudba je všude kolem nás

Dítě se sluchátky

Hudba je všude kolem a neustále nás provází. To ulehčuje spoluvytvářet již velmi brzy hudební vývoj našich dětí. Možná jste vůči významu hudby pro vaše dítě skeptičtí. Možná máte velké hudební plány pro vaše dítě, kterému jste již v mateřském lůně přehrávali Mozarta. Je jedno, jak se stavíte k tématu hudby, zjistíte, proč je hudba pro vaše dítě, jeho myšlení, cítění a jednání důležitá a co může ovlivnit pozitivní hudební vývoj, který si spolu nesete.

Poslouchání hudby

Zpočátku ukolébavky a písničky před spaním, které vaše dítě uklidňují a ulehčují usínání, nejpozději pak v mateřské školce přijde vaše dítě do styku s veselými písničkami pro děti a zábavným rýmovanými a kolektivními písničkami. Vaše dítě bude tleskat do taktu, bude chtít spoluvytvářet hudbu a později bude z vašeho dítěte možná jednou oslavovaný koncertní pianista nebo slavná rocková hvězda.

Důležité: Dětské formy hudby mají velký výukový efekt a podporují vývoj sluchu a řeči.

Je na vás, abyste se hrou s hlasem, radostí z tónů, zvuky, hlukem a s tím spojeným pohybem a tancem věnovali hudebním aktivitám vašeho dítěte. Schopnost učení a hudební způsobilost je největší a nejefektivnější v rámci láskyplných a vrozených podmínek. Ne všechny děti disponují stejnými možnostmi resp. talenty a mnohé své hudební potenciály ani nerozvine ani nevyčerpá.

Nezapomínejte: S vaším nadšením pro hudbu pomůžete svému dítěti nalézt svůj osobní rytmus ve světě plném zvuků, tónů a hluku.

Provozování hudby

Pokud vaše dítě sáhne po uši a nervy drásajícím bubínku, nechte mu tu radost a možnost vyjádřit a uvolnit své emoce. Představte svému dítěti různé nástroje, nechte ho poslechnout si, v čem se liší zvuk houslí a klávesového nástroje. Nekárejte své dítě za to, že vytváří falešné tóny namísto komponování operních árií. Dejte mu šanci objevit hudbu ve své rozmanitosti a nelekejte se zpívat se svým dítětem, protože se sami obáváte, že nemáte žádný pěkný zpěvný hlas. Hudební hry se hodí obzvláště k podněcování smyslů, motoriky, pozornosti, paměti a k vytváření pocitu štěstí.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě