Některé děti trpí na bradavice víc než jiné děti. Mohou jich mít několik nebo jen jednu jedinou na jistých částech těla. Jak s nimi bojovat a zbavit se jich co nejrychleji?
Co jsou bradavice vlastně zač?
Ne, není to škola, kde studoval Harry Potter se svými kamarády. Bradavice (latinsky verruca) jsou výrůstky na kůži a sliznicích, definované jako nezhoubný útvar. Za vznikem bradavic stojí lidský papillomavirus (HPV), čili jde o virovou infekci. Papillomaviry se běžně vyskytují v lidské populaci, mnohé se nijak neprojevují, některé naopak umí potrápit.
Výskyt, příznaky a typy bradavic
Bradavice se objevují převážně na chodidlech, prstech, dlaních či na tváři. Existují však také genitální bradavice, které se vyskutují v oblasti ženského či pánského genitálu.
Pravé bradavice jsou nebolestivé. Vyskytují se hlavně na rukou (prsty, dlaně). Na začátku vypadají jako malé hrbolky, které se postupně zvětší a jejich povrch zrohovatí, jsou vidět výstupky. Citlivé může být tehdy, pokud narostou v blízkosti nehtu, resp. přímo pod ním. Vyskytují se samostatně nebo ve shlucích a klidně mohou být na každém prstu v různém počtu.
Plantární bradavice najdeme na chodidlech a vypadají jinak než pravé bradavice. Tím, že se nacházejí na místě, kde máte kůži ztluštělou, netvoří výběžky ale jsou jakoby vnořené do ztluštělé pokožky chodidla. Jednotlivci s tímto typem bradavic mohou při chůzi pociťovat bolest.
Ve středu plantárních bradavic je vidět červené nebo spíše černé tečky. Jsou velmi obtížně léčitelné, jelikož je zde vysoká míra recidivy. Po odumření bradavice zůstává na chodidle maličký kráter, který se postupně zacelí.
U dětí najdete také tzv. ploché bradavice, které jsou často na spáncích, bradě, prostě někde na tvářičce. Jsou maličké, cca 3 mm průměr a nebolestivé.
Třásňovité bradavice se vyskytují většinou v nose, v koutku úst či jinde na tváři. Jsou nitkovitého tvaru a zbarveny stejně jako pleť.
Proč jsme náchylní na bradavice
Nejčastěji se setkáváme s bradavicemi u malých dětí a mladých lidí. Také se velmi často vyskytují u lidí s oslabenou imunitou. Lidé, kteří berou imunosupresiva (často po transplantacích apod.) nebo ti, jejichž imunitní systém nepracuje dobře.
Rizikovými místy, kde můžete bradavice získat, jsou koupaliště, společné sprchy nebo místa, kde lidé často běhají bosí. Velmi často v létě v dětských hernách a podobně.
Prevence
Pokud víte, že vaše dítě má imunitu slabší nebo z nich máte hrůzu, nedoporučuje se chodit na boso na zmíněných místech. Také je velmi vhodné podpořit imunitní systém dětí i váš. Doporučuje se i zvýšená hygiena bot, ale i celková hygiena po návštěvě koupališť či veřejných sprch.
Konzervativní způsoby léčby bradavic
Mezi konzervativní léčbu patří zmrazování bradavic tekutým dusíkem, tzn. kryoterapie nebo chirurgická cesta, kdy se místo znecitliví a bradavice vám lékař chirurgicky odstraní (většinou pokud se jedná o větší ložiska bradavic).
Pravé bradavice vám v nemonici často odstraní také pomocí kyseliny salycilové, kdy postupně změknou a následně je bezbolestně odstraní skalpelem.
Mnohdy se stane, že si imunitní systém poradí s bradavicemi sám.
Alternativní řešení léčby bradavic
Pomoci si můžete i sami. Existuje mnoho „domácích“ způsobů, jak se zbavit bradavic. Když měl můj syn bradavice, večer jsem na ně přilepila česnek a zalepila. Přes den jsem bradavice potírala koloidním stříbrem. Zhruba za dva týdny, někdy to může trvat déle, bradavice zčerná a sama odpadne.
Další možností, jak se jich zbavit, je vlaštovičník, rostlinka, ze které vytéká žlutá tekutina, a tou bradavici potíráte. Někdo k boji s nimi používá cibuli s octem, buď do toho bradavice namáčí nebo opět přikládá na části těla, kde se nacházejí.Osobně preferuji u dětí tyto způsoby léčby, protože ze zákroků mívají děti traumatu. Právě bradavice jsou dobře léčitelné i „babskými radami“ a lze je velmi rychle zbavit bezbolestně a bez dětského pláče a strachu z lékařů.
Máte-li nějaké další ověřené rady, jak se dá s bradavicemi bojovat, podělte se s námi v naší uzavřené skupince maminek na Facebooku nebo na našem Instagramu.