Tipy, jak ušetřit: Sestavte si bilanci a zhodnoťte, co opravdu potřebujete

jak ušetřit

Narození miminka je jedinečným okamžikem, který se rodičům navždy vryje do paměti. Rodinný rozpočet se však rychle napne a těžko povoluje. Víte, kolik peněz je dobré mít stranou pro strýčka Příhodu a kde všude můžete ušetřit?

Ušetřit? Jak?

Ať už se doma těšíte z jedináčka, nebo máte rozrostlejší rodinu, tipy, jak ušetřit,se hodí každému. I když se jako rodiče snažíte dát dítěti to nejlepší, někdy může být finanční situace tak trochu proti vám. Podle průzkumů vycházejí náklady na potomka od jeho narození po dospělost zhruba na 3,5 milionu korun. Přičemž výdaje s jeho věkem rostou.

Zhodnoťte, jak na tom jste, a plánujte

Jestliže jste ve fázi plánování rodiny, nezapomeňte, že příjem jednoho z vás se s příchodem miminka rapidně sníží. Mateřská dovolená a následný rodičovský příspěvek nedosahují závratných výšin. Na úvěry však raději zapomeňte. Z půjček se může stát velmi rychle bludný kruh, ze kterého nebudete vědět, jak vystoupit. Šetření je sice během na delší trať, zato ale s jistějším výsledkem.

Ušetřit se dá i na maličkostech

Uspořit můžete i na maličkostech. Kupujete si kávu z oblíbené kavárny i několikrát týdně? Zvažte, zda jde o něco, bez čeho se neobejdete. Spočítejte si, kolik takových káv si za rok dopřejete a jakou sumu to celkově dělá. Výsledná částka vás možná překvapí.

Sestavte si bilanci

Položek, které byste mohli s klidným srdcem ze svého seznamu útrat škrtnout, bude pravděpodobně více. Sedněte si proto někde v klidu a sepište si všechny své příjmy a výdaje. Ve chvíli, kdy černé na bílém uvidíte, za co utrácíte, se mnohem lépe zorientujete i v tom, co můžete oželet. Nákupy jídla, účet za telefon, placení nájmu a energií patří mezi nezbytné výlohy. I tak se na nich dá ale ušetřit. Zkuste se podívat třeba na srovnání cen plynu, díky kterému rychle poznáte, zda zbytečně nepřeplácíte na energiích.

Zapomeňte na nákupní horečku

Časem, kdy peněženky pláčou, jsou Vánoce. Nakupovat chytře také znamená zbytečně nepodléhat nákupním horečkám. Pokud je vaše dítě starší, zjistěte, co si doopravdy přeje,a to mu dopřejte. I těm menším mnohdy udělá více radosti jeden dárek než několik vánočních balíčků umístěných pod stromečkem jen pro efekt. Zbytek peněz, které byste jinak utratili za dárky,uložte potomkovi na účet. Z dlouhodobějšího hlediska jde o výhodnější uložení financí. Na správném účtu vám totiž budou vydělávat.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě