Trápí vaše dítě noční počůrávání?

Noční počůrávání

Noční počůrávání odborně pomočování je nedobrovolný únik moči během spánku. Většina dětí začne ovládat močový měchýř i během spánku okolo 5. roku života. Jak dítěti pomoci, pokud již tuto hranici překročilo?

Noční pomočování je častější u chlapců než u dívek a objevuje se u dětí, které nemají jinou fyzickou deformaci, která by jim bránila močový měchýř ovládat. Schopnost ovládat nervy a svaly je vysoce individuální, každé dítě ji zvládne v jinou dobu. Výzkumy ukazují, že 10-20% dětí ve věku 5 let se v noci občas počůrá. S jejich rostoucím věkem počet takových případů klesá.

Náš tip

Počůrávání u dětí je částečně dědičné, zeptejte se vašich rodičů, jaké to bylo s vámi.

Příčiny počůrávání

Nejčastěji dítě ještě nemá vyvinutou schopnost pocítit ve spánku nutkání na záchod. Pokud ale máte pocit, že by mohlo jít o jinou příčinu, je vhodné s pomocí lékaře vyloučit zánět močového ústrojí nebo cukrovku. Určitým předpokladem může být také malý močový měchýř, který není schopen po celou noc zadržet celý obsah moči. Stává se, že děti, které už vydržely několik dní nebo týdnů v noci suché, začnou se opět pomočovat. Zejména po nějaké stresující události nebo změně v jejich životě. V takové situaci rozhodně dítěti přílišným tlakem nepomůžete. Buďte mu oporou a vyzkoušejte opět začít pomalu odnaučovat. Zvýšená míra stresu může problém pouze zhoršit.

Náš tip

I u nočního počůrávání může pomoci zdravá strava, kde se vyvarujete kofeinu, čokoládě, perlivým nápojům a citrusové šťávě.

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě