Těhotenství je už téměř ve finále a vy přemýšlíte nad tím, jak to možná bude probíhat, co se bude dít a napadne vás ne příliš příjemně znějící procedura – klystýr.
Klystýr neboli výplach
Jde o tekutinu sloužící na výplach a očistu tlustého střeva, který se vykonává před blížícím se porodem nebo císařským řezem. Obsah klystýru je cca 1500 -2000 ml a aplikuje se do konečníku. Výsledkem je vyčištění tlustého střeva.
Proč se klystýr dělá
Úkolem této neoblíbené procedury je ochrana před únikem stolice během porodu. Toto může být nepříjemné pro personál, ale i pro samotnou maminku. Také by mohlo dojít k přesunu bakterií z konečníku na miminko.
Dnes už má maminka možnost si zvolit, jestli bude s klystýrem souhlasit a v případě, že tuto možnost nemocnice nenabízí, je možné zařadit toto přání do porodního plánu.
Většina žen se však před porodem vyprázdní přirozeně. Na druhé straně klystýr nebo miniklystýr je pro miminko neškodný a nezpůsobuje žádné problémy.
Klystýr doma?
V případě, že je pro maminku tento zákrok stresující, ale chce ho, může si udělat výplach sama doma ještě před odchodem do porodnice. A to buď klasický klystýr nebo miniklystýr, který je možné zakoupit v lékárně a jeho objem je pouze 70 ml. Miniklystýr je zároveň mnohem příjemnější, protože nezpůsobuje bolesti břicha nebo křeče. Jeho nevýhodou je, že vyprázdnění po miniklystýru následuje zhruba do 30 minut.