15. až 18. týden těhotenství

Průběh těhotenství

Projděte s námi vývojem těhotenství v období od 15. až 18. týdnu těhotenství. Jaké změny se týkají v tomto období miminka a jaké ženy?

Toto je bdobí rychlého růstu. V průběhu posledních čtyř týdnů se délka plodu zdvojnásobila a jeho hmotnost je kolem 130 gramů.

Dítě

Miminko má tenkou průsvitnou pokožku, pod ní  lze zřetelně vidět cévní systém. Rostou mu vlasy a do kosti se začíná ukládat kalcium, kostra by se již dala rozpoznat na rentgenovém snímku.

Hlava

Hlava je v porovnání s tělem stále velká, ale v tomto období roste rychleji tělo a postupně se tato disproporce začne vyrovnávat.

Zpevňují se kosti v uchu a dítě začíná vnímat zvuky zvenčí – váš hlas, srdce, šum krve v pupečníku.

Obličej je vyvinutý a dítě se směje, mračí, žužlá si prst. Lanugo pokrývá i tvář, začíná růst obočí a řasy.

Končetiny

Na rukou a nohou se vytvářejí klouby a vyvíjí se kosti.

Pohlavní orgány

Pohlavní orgány jsou již vyvinuty do takové míry, že lze na ultrazvuku rozeznat pohlaví dítěte.

V 17. týdnu začíná miminko vytvářet první tuk, který je důležitý pro udržení tepla, slouží jako energetický zásobník.

Plíce se vyvíjejí a hruď dítěte provádí dýchací pohyby. Až do narození přijímá kyslík přes placentu. V 18. týdnu je miminko asi 14 až 16 cm dlouhé a váží 150 gramů.

Těhotenství 18. týden

Těhotenství 18. týden

Matka

Měla byste se cítit dobře a překypovat energií. Ranní nevolnosti ustoupily, nebo se úplně ztratily. Už je na vás vidět, že čekáte dítě. Zvýší se Vám chuť k jídlu, což se odrazí na hmotnosti. Je vhodné dát si zkontrolovat chrup.

V této fázi těhotenství je vhodné věnovat se cvičení, ať už těhotenskému nebo takovému, kterému jste se věnovala před otěhotněním. Je nutno konzultovat dané cvičení s vaším lékařem. Cvičení pomůže předejít zácpě, která se často objevuje kvůli snížené peristaltice střev.

Prsa

Bradavky ztmavnou a jsou na dotek bolestivé, na prsou mohou být viditelné rozšířené žíly, což je způsobeno zvýšeným prokrvením mléčné žlázy

Břicho

Začne se Vám ztrácet pupík a růst břicho, dítě vytlačilo dělohu do oblasti břicha a dá se nahmatat, je vhodné investovat do volnějšího oblečení, do tohoto období byste měla přibrat přibližně 2,5 až 6 kg

Srdce

Pracuje 2x rychleji a do oběhu dává dostatek krve, která zajišťuje potřeby orgánů

První pohyby

Ze začátku cítíte jen slabé lechtání, ale postupně jsou pohyby silnější a častější, prvorodičky cítí pohyby později než druhorodičky

Krvácení dásní, nosu

Dásně a nosní sliznice jsou silně prokrvené ze zvýšeného objemu krve, která proudí tělem a dělohou

Pořadí: 0 / 0
vstoupit do galerie

U lékaře

Vyšetření v 16. týdnu těhotenství v těhotenské poradně

Po ukončeném 15. týdnu těhotenství se vyšetřuje hladina AFP (alfafetoprotein) v krvi, což je důležitý ukazatel genetických nebo anatomických vývojových vad plodu.

Ve druhém trimestru je možné udělat screeningové vyšetření z krve, kterým se dá předpovědět riziko vrozených vývojových vad.

Doporučené vyšetření

Zpracování výsledků odběru krve na AFP pomocí počítačového programu.

 

Přečtěte si také náš článek o tom, co již máte za sebou 11. až 14. týden těhotenství a co vás čeká v dalších týdnech 19. až 22. týden těhotenství.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě