23. až 26 týden těhotenství

Průběh těhotenství

Projděte s námi vývojem těhotenství v období od 23. až 26. týdnu těhotenství. Jaké změny se týkají v tomto období miminka a jaké ženy?

Dítě

Dítě se vyvíjí v děloze fyzicky, ale současně si začíná uvědomovat samo sebe a stává se vnímavou osobností.

Stále je plně odkázáno na výživu a kyslík přes placentu, která zajišťuje odvádění odpadních látek. Vypadá a chová se jako dítě při narození. Jeho tělo je stále velmi zranitelné, protože ještě nevytváří tuk. Ve střevě se začíná tvořit první stolice takzvaná smolka. Jemné chloupky na těle (lanugo) tmavnou.

Zrak

Očka má stále zavřená, poprvé je otevře na konci 24. týdne

Sluch

Rozezná váš hlas, ostré a vysoké tóny jej mohou probudit ze spánku, někdy se Vám může zdát, že určitý druh hudby ho uklidňuje, nebo naopak

Pohyby

Miminko kope, bije pěstmi

Dýchání

I když dýchání je zajišťováno pomocí placenty, hrudník děťátka provádí dýchací pohyby, čímž si trénuje způsob života mimo dělohu, v plicích se začínají vytvářet plicní kanálky

Osobnost

V průběhu sedmého měsíce se část mozku, v níž je zakódována charakteristika a inteligence, stává složitější. Je to předzvěst toho, že se jim brzy začne formovat osobnost. Dítě je na konci 26. týdne velké 35 až 36 cm a jeho váha dosahuje přibližně 700 až 800 gramů.

Těhotenství 26. týden

Těhotenství 26. týden

Matka

Vaše pocity budou stále výborné, bříško roste a je již viditelné. Začínáte již uvažovat nad porodem, ale pořád se vám zdá vzdálený. Známí se zajímají o vaše těhotenství, o pohlaví děťátka – tyto rozhovory vám mohou být příjemné, ale také ne. Pohyby dítěte pociťujete denně a můžete cítit i škytání.

Hmotnost

Je pravděpodobné, že přibíráte 0,5 kg za týden, rozhodující je ale velikost dítěte, kterou lékaři sledují ultrazvukem. Dosud byste měla přibrat od 7 do 10 kg od začátku těhotenství.

Bolesti

Dítě a děloha se zvětšují a začínají tlačit na žebra a žaludek, občas můžete cítit falešné kontrakce. Neměly by být silné a hlavně ne pravidelné.

Infekce močových cest

V těhotenství se vyskytují častěji, abyste jim předešla, pijte hodně vody. Voda ředí moč, proplachuje močové cesty a tím se snižuje pravděpodobnost infekce.

Suché oči

Jsou suché a citlivější na světlo.

Trávení

Progesteron zpomaluje trávení, jídlo zůstává déle v žaludku a způsobuje obtíže. Jezte menší porce a častěji.

Pořadí: 0 / 0
vstoupit do galerie

 

Přečtěte si také náš článek o tom, co již máte za sebou 19. až 22. týden těhotenství a co vás čeká v dalších týdnech 27. až 30. týden těhotenství.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě