Příběhy zamilovaných – Petr a Lucie

Milostný příběh spisovatele Romaina Rollanda se odehrává v období první světové války, která celý příběh a vztah dvou mladých lidí poznamená.

Děj se odehrává ve Francii, přesněji v Paříži a začíná ve středu 30. ledna až do Velkého pátku 29. března roku 1918. Osmnáctiletý Petr Aubier pochází z bohaté měšťanské rodiny, otec je úředník loajální k francouzské vládě, který s válkou souhlasí. Petrova matka je silně věřící, pravidelně navštěvuje kostel.

Petr obdivuje svého staršího bratra Filipa, který narukoval hned na začátku a zanedlouho se dozvídá, že i on bude muset do války. Potom se ale ve vlaku setkává s Lucii, polosirotkem z chudé vrstvy, kde se do sebe zahledí. Lucie je malířkou, zklamaná životem, protože její matka si našla milence a ona si s ní přestává rozumět. Avšak Lucie musí z vlaku vystoupit a Petr cestuje dál.

Náhoda je ale opět svedla dohromady při náhlém setkání u schodů Mostu umírání, ale Petr nestihl včas zareagovat a Lucie mu zmizí v ulicích. Po týdnu se opět potkávají, Petr už neváhá a dají se do řeči. Oba dva k sobě zahoří láskou a zapomenou na válku, na smrt a s krásnou sobeckostí myslí jen sami na sebe. Aspoň si to tak oba myslí, ale myšlenka smrti se mezi ně stále vkrádá.

Po čase se rozhodnou, i přesto, že je válka a Petr bude muset zanedlouho narukovat na vojnu, že se vezmou. Datum svatby si stanoví na Velkou noc, poslední den v březnu. V ten den přichází do chrámu Saint – Gervais, kde si slíbí vzájemnou lásku. Bohužel, přesně v tu chvíli, kdy se oba cítí nejšťastněji, začíná bombardování Paříže a oba nakonec umírají pod sutinami pilíře chrámu, který na ně spadne. Umírají však šťastní a naplnění láskou.

Sdílejte

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě