Vánoční bio úklid

Opět se vracíme k tomu, co používali na úklid domácnosti už naše babičky namísto moderních čisticích přípravků, které jsou bohužel plné chemie.

Univerzální ocet

Mnoho maminek dnes používá na čištění „starý dobrý“ ocet. Je to takový univerzální čistič, který je opravdu velmi účinný. Někomu může vůně octa vadit, v tomto případě do něj můžete přidat několik slupek od citrónu nebo pomeranče a nechat chvíli vylouhovat, potom ho přeceďte a nalijte do rozprašovače.

Ocet výborně dezinfikuje a tak ho v domácnosti můžeme použít například na omytí ledničky, kde zároveň dobře neutralizuje jejích pach. Je vhodný také na odstranění vodního kamene. Šup s ním do konvice, nechte převařit spolu s vodou a konvice bude jako nová. Můžete s ním také nastříkat umyvadlo, ponořit do něj sprchovou hlavici a nechat působit. Ocet vám krásně vyčistí i toaletu, vanu a koupelnu. Pokud přidáte půl deci octa do pračky při praní, budete mít prádlo krásně měkké a hebké.

Přípravek na mytí nádobí

Dalším, skoro kouzelným přípravkem byla v minulosti velmi používaná soda bikarbóna. Když ji smícháte s trochou soli, máte vyhráno. Stačí posypat povrch hrnců, talířů anebo sporák, přidat pár kapek opěvovaného octa a vydrbat houbičkou.

Soda jako součást gelu na praní

Co budete potřebovat – 200 g mýdla na praní, 200 g krystalické sody, 6 lžic sody bikarbóny.

Nastrouhané mýdlo rozmíchejte ve třech litrech vařící vody. Počkejte, než celá směs vychladne. Krystalickou sodu rozpusťte v litru horké vody. Opět nechte vychladnout. Oboje spolu smíchejte a přidávejte postupně sodu bikarbónu. Pořádně promíchejte, nejlépe pomocí tyčového mixéru. Tekutinu můžete ještě zředit vodou, přibližně dvěma litry.

 

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě