V posledních letech se množí varianty ke klasickým vložkám a tamponům v podobě menstruačních kalíšků, či menstruačním kalhotkám. Upřímně máte představu, jak takový kalíšek funguje a jak vypadá?
Menstruační kalíšek
V poslední době se k jeho vyzkoušení odhodlává stále více žen, protože má rozhodně svá plus. Ale stále budí velké diskuze. Jedna skupina si ho nemůže vynachválit, jiná skupina se mu zdaleka vyhýbá.
Jak se používá menstruační kalíšek?
Většinou je vyrobený ze silikonu, je anatomicky tvarovaný a vypadá jako zvoneček. Před zavedením menstruačního kalíšku je nutné jej přeložit a takto v menším provedení jej zavést do pochvy.
Kalíšek se nezavádí hluboko jako tampon. Povolením menstruačního kalíšku v pochvě dojde k jeho nerovnání do původního tvaru a díky vzniklému podtlaku dojde k jeho těsnému přilnutí na stěny vagíny.
Pokud je kalíšek umístěn správně, naprosto těsní v jeho vnitřku se shromažďuje krev. Tuto krev je potřeba pravidelně vylévat (záleží na intenzitě menstruace) zhruba 2-3/den. Kalíšek se vylije, vypláchne teplou vodou a je možné jej znovu použít.
Kalíšek se vyrábí v několika velikostech, a je schopen pojmout až 30 ml krve = zhruba 1/3 celkového množství krve, kterou ztratíte za celkovou dobu menstruace. Nemusíte se tedy bát, že kalíšek přeteče, a pokud je umístěn správně, jedná se o nejbezpečnější ochranu v době menstruace.
Důležitý je i správný výběr kalíšku. Jednoduše jej můžeme rozdělit na to, zda žena již rodila, či ne. Ženy po porodu přirozenou cestu většinou potřebují větší velikost. Pokud je u ženy i menstruace ve větší intenzitě, než je běžné, doporučuje se menstruační kalíšek ve tvaru do U.
Po ukončení menstruačního cyklu, je vhodné kalíšek vyvařit v teplé vodě a vložit do obalu, tak aby byl připraven na další cyklus.
Jaké jsou plusy?
- jedná se o praktickou, levnou a ekologicky šetrnou variantu jednorázových vložek a tamponů.
- Kalíšek lze používat opakovaně a při správném zacházení vydrží po mnoho let. Takže při kalkulaci za pořízení kalíšků (zhruba 300-600 korun) máte svojí investici zpátky během chvíle.
- materiál a povrch kalíšku snižuje riziko přemnožení nežádoucích bakterií
- nevysušuje sliznici
- neobsahuje žádné chemické látky, a snižuje riziko vzniku syndromu toxického šoku.
- Některým ženám může pomoc i při mykózách
- Pohodlně se nosí při sportování a protože do sebe nenasaje vodu, je možné se s ním i koupat
- při nošení nevylučuje žádný zápach.
Jaká jsou negativa?
- než si žena zvykne na menstruační kalíšek, může zažívat pocit „nejistoty“
- některé ženy říkají, že jej v začátcích „cítí“
- Protože je nutný kalíšek vylévat a následně opláchnout, mnoho žen se brání jeho použití, kvůli kontaktu s menstruační krví.
Jaké máte vy zkušenosti? Jste zastánci, nebo odpůrci menstruačních kalíšků? Budeme rády pokud se s námi i vy podělíte o vaše postřehy a zkušenosti v naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku nebo na našem Instagramu.