Pediatr, který učinil mnoho zajímavých objevů (Morov reflex) již před více než 100 lety, je pro mnohé neznámý. Jeho navenek jednoduché objevy zachránily a dodnes zachraňují mnohé děti. Víte kdo je Ernst Moreau?
Ernst Moreau
Narodil se v dnešní Lublani ve Slovinsku v roce 1874, 8. prosince (tehdy bylo Slovinsko součástí Rakousko-Uherska). Vystudoval medicínu v Grazu (Rakousko) v roce 1889. V letech 1901 – 1902 spolupracoval spolu s vynálezcem bakterie Escherichia coli, s Teodorem Escherichem ve Vídni. Později se v roce 1908 dovzděl v pediatrii a stal se profesorem pediatrie na univerzitě v Heidelbergu v roce 1911.
Tento zdánlivě obyčejný pedietar však kvůli snaze pomoci dětem došel k objevům, které mnozí dnes známe a využíváme, ale vůbec si je nespojujeme s jeho jménem.
Morův reflex
Jedním z jeho úspěšných objevů je právě „Morův reflex“, pojem známý hlavně ve fyzioterapii a v pediatrii, využívaný při kontrole zdravotního stavu miminek. Tento reflex sledují pediatři dodnes.
Kojenec totiž při intenzivním podnětu, ať už jde o hlasitý zvuk nebo o simulované přepadení dítěte dozadu, rozhodí ruce směrem ven a otevře pěstičky. Jakmile však podnět skončí, vrací se vše do normálu. Ztráta tohoto reflexu může znamenat vážné problémy v psychomotorickém vývoji dítěte. Například u dětské mozkové obrny tento reflex chybí.
Mrkvová polévka jako zázračný recept
Úmrtnost kojenců na začátku 20. století v Rakousko-Uhersku dosahovala až 25 %. Téměř každé čtvrté dítě umíralo během prvního roku života a velmi často právě i na banální průjmy. Ernst Moreau zkoušel různé způsoby léčby. Během jeho působení v Heidelbergu zjistil, že obyčejná mrkvová polévka pomáhá zachránit téměř polovinu miminek trpících průjmy.
Recept, který je doporučován i dnes a je stále velmi tradiční a pomáhá, je zároveň velmi jednoduchý.
- 0,5 kg mrkve
- litr vody
- 3 g soli
Polévku necháte vařit hodinu. Následně dolijete vodou do celkového objemu 1 litru. Celý obsah je třeba rozmixovat. Tento recept byl i tehdy dostupný pro každého.
Později v roce 2002 vznikla studie zabývající se působením mrkvové polévky v trávicím traktu. Tato studie podává informaci o látkách v polévce. oligosacharidech, které se vylučují z mrkve a zabraňují bakteriím, aby se přilepily na sliznici střev. Další studie z roku 2009 přinesla informaci, že mrkvová polévka léčí i dětské průjmy způsobené bakteriemi, které jsou rezistentní vůči antibiotikům.
Kojení jako velký benefit
Celý život se věnoval Ernst Moreau dětem a jejich léčbě. Snažil se najít různé způsoby, jak by mohl miminkům zachránit život. Již v té době objevil benefity kojení. Zjistil, že kojené děti jsou zdravější, umí se lépe bránit patogenům oproti dětem nekojeným.
Moro’s Milk – předzvěst umělého mléka
Často ho trápily i osudy dětí, jejichž matky kojit nemohly nebo zůstaly odloženy v sirotčincích. Snažil se proto vytvořit něco, co by tato malá miminka mohlo zachránit. Objevil laktobacily, které měly velké benefity pro zdraví. Výsledkem jeho zkoumání bylo jakési první umělé mléko. Moro’s Milk, které mělo unikátní složení:
- smetana
- 3% mouky
- 5% másla
- 3-5% cukru
Informoval také o nutnosti následné sterilizace použitých lahví.
Ernst Moreau musel v roce 1936 rezignovat z místa na univerzitě v Heidelbergu. Jeho manželka měla židovský původ. Své práci se však věnoval až do konce svého života. Je zajímavé, že nebyl nikdy nominován na Nobelovu cenu za své úžasné objevy. Později si dokonce otevřel soukromou dětskou kliniku.
Jaké recepty pomáhají vám, má-li vaše dítě průjem? Také připravujete mrkvovou polévku? Podělte se o vaše zkušenosti s jinými maminkami v naší uzavřené skupině? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku nebo nás sledujte na našem Instagramu.