Některé z Velikonočních tradic jsou křesťanské, některé mnohem starší a vycházejí z různých pohanských zvyků. Tradice pletení pomlázky není až tak stará jako ostatní, objevila se „teprve“ ve středověku.
Pomlázka
Pomlázka se nejčastěji plete z proutí vrby bílé, kterou najdete u potoka, nebo rybníčku.
Plete se většinou z 6 nebo 8 proutků, ale ten kdo si nevěří, může se plést i jen ze 4 prutů. Vždy si připravte ještě 2 tenké proutky, a to na oba konce pomlázky.
Proutky musí být ohebné a nelámat se, jinak se vám pletení pomlázky nepovede.
Všechny proutky by měli být stejně dlouhé a před pletením je namočit do studené vody asi na 30 minut.
Nemusíte se ale pletení bát, máme pro vás kompletní návod, aby to zvládl opravdu každý.
Návod:
Jak vypadá správná pomlázka?
Jde o svazek spletených vrbových proutků, kterými je možné šlehat o Velikonočním pondělí dívky i ženy.
Do pomlázky se vplétala červená stuha nebo alespoň červená nit. Pomlázky můžou mít různou velikost – od té nejmenší, která se vešla do kapsy, až po dvoumetrové, obřadní šlehačky.
Má také spoustu názvů, které se liší podle krajů, zmíníme například pamihod, mrskút, kyčlovanka, tatar, žíla…
Traduje se, že se šleháním předává mladost a svěžest, ukrytá ve vrbových proutcích. Děvčata tedy jsou šlehána, aby zůstala mladá, zdravá a pilná po celý rok. Vdané ženy se ale šlehají prý proto, aby nebyly drzé 🙂
Dokonce se kdysi šlehal i hospodářský dobytek, aby měli brzy mladé a ovocné stromky, aby se probudili ze zimního spánku.
Krásnou tradicí, která už bohužel téměř zanikla, bylo odplatné úterý. Tedy den, kdy se něžnější pohlaví mohlo pomstít za násilnosti z předchozího dne.
HappyBaby vám přeje hezké Velikonoce!
Chcete se dozvědět více, nebo se podělit o Vaše zkušenostmi s jinými maminkami? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek na Facebooku nebo nás sledujte na našem Instagramu.