Potratová pilulka

Některé ženy se dostanou do situace, kdy nevidí jinou možnost, než sáhnout po potratové pilulce. Co byste ale měli o této pilulce vědět?

Kdy a jak se potratová pilulka může použít?

Její použití je jasně stanoveno a to do 49. až 63. dne těhotenství. Jakmile těhotenství trvá déle a maminka si ho přeje přerušit, po této době je možné už jen chirurgický zákrok.

Pokud se rozhodnete pro možnost potratové pilulky, musíte se dostavit do nemocnice celkem 3x a pod odborným dohledem nejdříve vypijete 1. pilulku. Následně strávíte v nemocnici alespoň hodinu kvůli případným nežádoucím účinkům a potom vás propustí domů.

Za další dva dny se opět dostavíte a vypijete 2. pilulku, opět budete v nemocnici přibližně hodinu. Zhruba za 4 hodiny až 2 dny dojde k potratu, který budou provázet bolesti v podbřišku a krvácení. Maminka se následně dostaví za 2 až 3 týdny na kontrolu ultrazvukem, jestli potrat proběhl v pořádku a děloha je prázdná.

Potratová pilulka se doporučuje používat maximálně 2x ročně.

Potratová pilulka není pro všechny ženy

Pro některé ženy bude potratová pilulka kontraindikovaná. Lékař zhodnotí danou situaci a pilulku buď doporučí, nebo ne. Problém užití pilulky může nastat v případě předcházejícího císařského řezu nebo velkého myomu v děloze.  Zhodnotit se musí také kardiovaskulární onemocnění, hladina cholesterolu, kouření, cukrovka či vyšší věk ženy nad 35 let a onemocnění ledvin.

Rizika a nepříjemnosti po použití

Je určitě šetrnější než klasická interrupce, ovšem potratová pilulka není úspěšná na 100%. Je potřeba počítat s tím, že až 7,5% žen zůstane nadále těhotných a tak je následně čeká chirurgický zákrok. Krvácení po požití pilulky může trvat 12 -30 dní. Občas může dojít k zánětům či nepříjemným alergickým reakcím. Další těhotenství se doporučuje nejdříve až za 3 měsíce.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě