Vajíčko, základ života. Co určuje množství vajíček v ženském těle?

Vajíčko

Vajíčko, které nese polovinu genetického materiálu nezbytného pro narození miminka, je největší buňkou v lidském těle. Množství vajíček, které obsahují ženské vaječníky je dáno mnohem dříve, než budou potřeba pro vytvoření zázraku nového života – vašich dětí.

Vajíčko a jeho zrod

V době, kdy vás vaše maminka nosila pod srdcem pouhé tři týdny, začaly se vytvářet vaše vaječníky. V té době obsahovaly okolo 100 zárodečných buněk potřebných k budoucí produkci vajíček. Tři měsíce před tím, než jste poprvé spatřila světlo světa, byly již vaše vaječníky velmi aktivní. Vytvořili okolo sedmi miliónů oocytů. Oocyty jsou primitivní vaječné buňky. Ještě před vaším narozením tedy vaše tělo obsahovalo buňku, ze které se narodí později vaše děti. Každý oocyt je obklopen folikulárními buňkami a společně tak tvoří primordiální folikul. Každý takovýto folikul je schopen zrání a vypuštění jednoho plodného vajíčka během ovulace.

Než dívka dospěje do puberty, tak většina primordiálních folikulů odumře a je absorbováno. Na začátku puberty zůstane jen pár tisíc. Celkově během plodného období svého života mohou vaječníky zdravé ženy uvolnit okolo 400 vajíček. Základní počet vajíček je tedy dán ještě před naším narozením a během života se jejich počet neustále snižuje.

Podívejte se také na zajímavé porovnání spermie a vajíčka. Více v našem článku ZDE.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě