Rozhodla jste se své děťátko nosit? Slyšela mnoho důvodů, proč byste měla své rozhodnutí změnit? Stojíte si dál za svým rozhodnutím? Pokud ano, máte před sebou nelehký úkol. Vybrat to správné „nosidlo”. Autorka článku Denisa alias Mamalatté vám pomůže s orientací v šátcích i nosítkách.
„Milé maminky,
gratuluji vám k rozhodnutí, že chcete svoje děťátko nosit. Pokud stojíte na začátku své nosící kariéry, možná jste si od svých kamarádek vyslechla mnoho důvodů, proč to nedělat, ale vy jste si se svou intuicí po boku ten nápad nenechala vzít a jdete si vybrat „nosidlo”. Nezávidím vám – máte nelehký úkol – nosících pomůcek je kolem hned několik mraků a vy si máte vybrat jedno.
Zkusím vám s výberem pomoci, respektive vám zkusím dát návod, jak se zorientovat.
Jaké nosící pomůcky existují?
Základní dělení nosících pomůcek je na šátek a nosítko. Projdeme postupně obě kategorie.
Existují dva druhy šátků. Elastické a pevné. Elastický šátek pruží, kdežto pevný je prostě pevný.
Elastický šátek
Správný elastický šátek pruží do šířky, ale do délky se ani nehne. To je velmi důležité, protože jinak by se vám šátek po váhou miminka prověsil a miminko byste nosili skoro až u kolen. A to, věřte, není pohodlné. Pružnost látky je tedy hlavní kritérium, na které byste se měly zaměřit.
Nevýhody
Nevýhoda elastiků spočívá v jejich omezené nosnosti. Unesou miminko po velmi omezenou dobu. Zhruba kolem sedmého kila, možná i dříve, vás z nošení začnou bolet trapézy. Miminko se začne hodně vrtět, protože mu látka nedá dostatečnou oporu a nošení nebude pohodlné. Pro některé rodiče je elastik na začátek výhodný, jelikož se miminko vkládá do hotového úvazu. Mají pocit, že navazování je jednodušší. To je samozřejmě otázka, jelikož je třeba úvaz dostat do ruky, aby perfektně sedl právě vašemu miminku a byl dost stabilní.
Pevný šátek
Pevný šátek je trochu oříšek. Na trhu je mnoho kvalitních produktů, mnoho výrobců a materiálů.
Zjednodušeně řešeno – materiál šátku musí být příjemný na dotyk hlavně nositeli. Nesmí kousat, škrábat. Je to podobné jako s tričkem, musíte ho snést na holé kůži. O miminko tolik nejde, to s ním do kontaktu nepřijde. Naopak vy jej musíte zvládnout sevřít v ruce, abyste následně mohly šátek pohodlně dotahovat.
Pevné šátky se tkají z různých materiálů a v různých vazbách. Mezi nejznámější patří žakárové nebo atlasové. Z materiálů je vždy v největší míře zastoupená bavlna, a pak různé příměsi. Tyto materiály mají šátkům dodat speciální vlastnosti – chladí, hřejí, látka lépe klouže, je pevnější, třpytí se, je více prodyšná, má antibakteriální vlastnosti a podobně. Složení se také pochopitelně promítá do ceny.
Příměs šátku rozhoduje o jeho údržbě. Některé šátky nesmí vůbec do pračky, nesmí se ždímat nebo žehlit. Při sušení je musíte pečlivě skládat. Taková péče je opravdu věda.
Bavlněné kousky se řadí mezi ty “obyčejné”. Šátek můžete prát do aleluja, pěkně ždímnout v pračce a do rána bude suchý. Nechci vás od příměsí vůbec zrazovat! Plno žen zase tvrdí, jaký je to rozdíl ponosit si v pěkně vyladěném šátku.
Tyto okolnosti předem zvažte, ať nejste zklamané, že se váš šátek netřpytí jako diamant, nebo abyste necítily frustraci, až ho budete ve vaně jemně mačkat a rvát si vlasy, že na něm máte flek od čokoládové zmrzliny.
Výběr pevného šátku
Důležitým bodem při výběru šátku je jeho velikost, respektive délka.
Velikosti se udávají čísly a znamenají kolik centimetrů je šátek dlouhý. Délka se u každého výrobce může lišit – jde o to, zda měří šátek včetně zkosených cípů nebo bez nich.
Zajímejte se o to, zda je materiál z výroby vysrážený nebo není. Počítejte, že po prvním vyprání se šátek může zkrátit i o 15 %. Doporučuji vybírat šátek delší. V případě, že by vám dlouhé cípy vadily, vždy jej můžete nechat zkrátit.
Při výběru délky šátku rovněž počítejte s tím, že vaše děťátko poroste a vy spotřebujete na úvaz více látky.
Nosítka
Nosítka můžeme také rozdělit na 2 základní typy – šátkové a přezkové. Pro oba typy platí, že se vyrábí buď v různých velikostech podle stáří miminka, nebo tzv. rostoucí.
Šátkové nosítko
Šátkové nosítko je vhodné pro malé miminko. Dotahuje se podobně jako šátek, ale manipulace s ním je jednodušší. Málokterému novorozenci sedne na sto procent.
Přezkové nosítko
Přezkové nosítko je podobné batohu (velmi zjednodušuji). Manipulace s ním může být ještě snazší, ale musíte si vyhrát s prvním nastavením pomůcky, což je někdy alchymie, zvlášt pokud nosí v rodině více lidí a měníte neustále nastavení přezek.
Rostoucí nosítka
Rostoucí nosítka, šátková i přezková, mají přední panel vybaven systémem stahovacích tunýlků, takže jedno nosítko vám odnosí malé miminko (zhruba od 3 měsíců věku), tak i tříleťáka.
ela
Jako lektorka vždy doporučuji nosítko před koupí vyzkoušet. Ideálně i s miminkem. Musí vám opravdu sednout. Nemělo by být moc široké, nesmí po utažení tlačit ani vám klouzat ramenní popruhy. Musíte prostě splynout.
Naštěstí dnes existují různé akce, kde si můžete různé pomůcky vyzkoušet. Zkušení odborníci poradí s výběrem i nastavením, anebo pomohou uvázat šátek.
Festival Kouzlo nošení o kontaktním rodičovství a nošení dětí se koná 14. března 2020 v Konferenčním centru City v Praze 4 na Pankráci. Pokud je nošení vaše téma, neměly byste tam chybět! Po celý den jsou připraveny přednášky, vázací workshopy, testovací a konzultační zóna a mnoho vystavovatelů se svým zbožím včetně šátků a nosítek! Více informací najdete na www.kouzlonoseni.cz, na Facebooku či Instagramu. Těším se na shledanou!
Mamalatté
Mamalatté je malinká lokální značka šátků a nosítek na nošení miminek a batolat, která se snaží o velké věci. Založila ji před čtyřmi lety Denisa Písaříková, která se o ni svědomitě každý den stará za velké podpory svého muže a dnes už dvou dětí.
Denisa Písaříková
Denisa je lektorkou nošení německé Die Tragechule a české Z břicha na břicho a současně působí jako laktační poradkyně.
V roce 2017 vyšla kniha pro novopečené maminky Mámě, jejíž je Denisa spoluautorkou.
Pravidelně publikuje články na mamalatte.cz
Autorka Denisa Písaříková a tým Happy Baby