Mateřské mléko je jedinou fyziologickou potravou novorozence a kojence. Jestliže dítě nelze z jakýchkoliv důvodů kojit, mělo by dostávat plnohodnotnou náhradu. K tomuto účelu začaly ve světě při nemocnicích vznikat banky mateřského mléka (BMM).
Banky mateřského mléka
Věděla jste, že mateřské mléko je možné darovat k využití pro miminka, která jej potřebují? Dárkyní mateřského mléka může být každá maminka, která má více mateřského mléka, než potřebuje pro své dítě. Toto mléko se využije pro děti, které se narodily předčasně nebo nemocné a jejichž maminky nemají dost vlastního mateřského mléka.
Kdo se může stát dárkyní mateřského mléka?
Dárkyní mateřského mléka se může stát každá zdravá matka, která má přebytky mateřského mléka, a to do cca 6 měsíců věku svého dítěte. Dárkyně nesmí užívat (až na výjimky, které je třeba konzultovat s lékařem BMM) žádné léky, kouřit, užívat drogy ani alkohol. Dárkyně musí také podstoupit vstupní vyšetření včetně laboratorních odběrů.
Jak mléko doma uchovávat?
Odstříkané mléko se přelije do sterilních lahví, které většinou obdržíte v BMM. Mléko se ihned zmrazuje a další odstříkaná dávka se k zmrazenému mléku přidává (vrství). Láhev nesmí být úplně plná, protože mléko se mrazením rozpíná a láhev by mohla prasknout. Láhev označenou jménem ukládejte do mrazicího boxu při teplotě −18 až −23 °C. Zmrazené mléko se musí dovézt v transportní tašce do banky mléka alespoň jednou týdně v předem dohodnutý den a čas, aby se mohlo ještě týž den zpracovat. Pokud BMM tuto službu nabízí, je možné využít svoz mateřského mléka.
Jak se s mlékem nakládá v bance mateřského mléka?
Přivezené mléko se vyšetří, pasterizuje a pak uchovává v mrazicím boxu BMM, odkud se distribuuje na novorozenecké oddělení nebo i do jiných nemocnic, kde jej potřebují. Mléko se pravidelně kontroluje a vyšetřuje na přítomnost bakterií. Zpracování i vyšetřování mléka podléhá přísným hygienickým předpisům, a proto projde kompletním vyšetřením nejen mléko, ale i každá dárkyně.
Na tento nedostatek dárkyň zareagovala BMM v nemocnici v Českých Budějovicích a při- pravila kampaň na podporu BMM. Dárkyně zde dostávají příspěvek na zlepšení stravy 300Kč za 1l mateřského mléka. Jako poděkování dostávají po ukončení dárcovství diplom a odznáček. Pro mléko si jezdí sestra až 40km mimo České Budějovice anebo mohou dárkyně nechat mléko na jednom ze sběrných míst.
Markéta Tůmová
Banka mateřského mléka České Budějovice
Veškeré informace k darování mateřského mléka vám poskytnou jednotlivé banky mateř- ského mléka, jejichž seznam včetně kontaktů naleznete zde:
Nemocnice České Budějovice, a.s., B. Němcové 585/54, 370 01 České Budějovice, tel. 387 875 738, [email protected]
Ústav pro péči o matku a dítě, Podolské nábřeží 157, 147 00 Praha 4 – Podolí www.upmd.cz/o-nas/odborna-pracoviste/pediatrie/mlecna-banka, tel. 296 511 522, [email protected]
FN Hradec Králové, Sokolská 581, 500 05 Hradec Králové – Nový Hradec Králové www.fnhk.cz/tku/mlecna-banka, tel. 495 833 750, [email protected]
Nemocnice Most, J. E. Purkyně 270, 434 64 Most, tel. 476 172 160
Více informací i zde: www.kojeni.cz
Chcete se dozvědět více, nebo se podělit o Vaše zkušenostmi s jinými maminkami? Připojte se do naší uzavřené skupinky maminek maminek na Facebooku nebo nás sledujte na našem Instagramu.