Kojení jako výzva

Kojení

Kojení vůbec není tak jednoduché, jak by si možná člověk mohl myslet. Nenastane se to samo o sobě, nýbrž se to maminka musí naučit. Proto jsme pro vás dali dohromady pár tipů, jak se na kojení a první pokus o něj připravit.

Vaše tělo se na kojení připravuje již v průběhu těhotenství. Ve vašich prsou se tvoří mléčné kanálky a mléko produkující žlázy. Prsa se zvětšují a jsou v tomto období rovněž silně prokrvena. Kromě toho se v okolí dvorce prsní bradavky tvoří takzvané Montgomeryho žlázy:  Jsou to mazové žlázy, které vylučují mastný sekret na ochranu bradavek. Přestože se vaše tělo samo připravuje na kojení, můžete mu být při této přípravě samy nápomocny.

Používejte pěstící oleje

V případě suché pokožky můžete vaše prsa natřít tělovým olejem, například s třezalkou nebo lanolinem (speciální tuk z vlny ovcí). Je důležité, abyste používala kvalitní a přírodní pěstící oleje. Abyste si byla jistá, který olej je pro vás vhodný, můžete se obrátit třeba na laktační poradkyni, která vám jistě dá několik doporučení.

Hlavně nemasírujte kartáčkem

Není nutné, abyste své bradavky zocelovala masážemi kartáčkem. Naopak: Vaše bradavky by tak byly rozpraskané a způsobovalo by vám to zbytečné bolesti. Ke snížení citlivosti bradavek postačí, když tu a tam nebudete nosit žádnou podprsenku. Alternativou může být střídavě prsa sprchovat teplou a studenou vodou nebo vystavit prsa vzduchu a slunci. Tato mírná opatření učiní vaše bradavky odolnými a pomohou připravit se na tlak při kojení.

Navštivte podpůrnou kojící skupinu

Před porodem se můžete účastnit setkání podpůrné kojící skupiny, abyste viděla, jak jiné matky kojí svá miminka. Přitom budete mít také možnost promluvit si s jinými matkami o jejich zkušenostech a klást jim případné otázky. Jedno je však jisté: Kojení neprobíhá pouze instinktivně, ale musí se naučit a vyžaduje trénink. Nejdůležitější přípravy zvládne vaše tělo samo – zbytek už se budete muset naučit samy!

První pokusy

Každý začátek je těžký – to platí rovněž pro kojení. První pokus o kojení by se měl uskutečnit co nejdříve po porodu, protože miminka většinou bradavku naleznou díky sacímu reflexu bez pomoci a kontakt kůže na kůži může usnadnit pozdější kojení. Je jen na vás, jaké poloze při kojení dáte přednost. Dobrou možností, jak přiložit dítě k prsu, je uchopení prsu rukou ve tvaru písmene C. Prsty jsou přitom pod prsem, pouze palec naopak nad prsním dvorcem. Přibližte ústa miminka k bradavce a jemně vaše děťátko přiložte k prsu, dokud doširoka neotevře ústa. Kromě toho je kojení pohodlnější, když si pro něj vytvoříte své vlastní místo. Měkoučký kojící polštář potištěný příjemným motivem vám může pomoci, abyste se při kojení uvolnila. Pokud vám kojení přeci jen nepůjde, zachovejte klid a obraťte se nejlépe na laktační poradkyni.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě