Běžné dětské nemoci

Vyšetření lékařem

U miminek se můžete často setkat s některou z těchto běžných nemocí. Pokud si nejste diagnózou jistá, raději vždy konzultuje zdravotní stav miminka s vaším pediatrem. 

Mléčné stroupky

Jde o bílé mastné krusty, které se objevují na hlavičce dítěte. Pokud se neošetří, mohou se rozšířit na kůži pod vlasy. Před koupáním je změkčete jemným olejem a poté vyčesejte odloupané šupinky.

Ekzém

Jde o alergické onemocnění, které často mívá původ v rodině (bývá dědičné). Může začít okolo třech měsíců červenými skvrnami a velmi malými vyrážkami – vezikulami (puchýřky) – na líčkách, na čele a na bradě. Miminko trápí svrbění. Někdy jsou ekzémové skvrny příznakem jiného typu lehčí či těžší alergie.

Mateřské znaménko nebo hnědé skvrny

Mateřská znaménka jsou u kojenců častá a většinou se v průběhu batolecího a pozdějšího věku zmenšují, až ztrácejí. Pokud tomu tak není, specialista – kožní lékař – je sleduje a rozhodne o další léčbě.

Impetigo (kožní strupy)

Tuto infekci kůže musí ošetřit lékař. Vzniká okolo úst a nosu. Tekutina v malých vřídcích rychle hnisá a vytváří se žluté strupy. Tato infekce je velice nakažlivá, takže zvyšte opatrnost a hygienu.

Hemangiomy neboli červené skvrny

Jsou nahromaděním podkožních cévek a mohou se v kojeneckém věku přechodně zvětšit, ale většina se jich pak následně zmenšuje, bledne a mizí. Některé jsou ploché, jiné vystouplé nad povrch. O případné léčbě rozhodně obvykle kožní lékař.

Pupečníková a tříselná kýla (hernie)

Pupečníková kýla se obvykle sama ztrácí, když zesílí svalstvo břišní stěny. Pokud je pupečníková kýla (hrbolek na pupíku) zvlášť velká, operuje se. O zákroku rozhoduje chirurg. Není to nic nebezpečného. Tříselné kýly (hernie inguinale) se vyskytují častěji u chlapců než u dívek. Operují se proto, aby nedošlo k zaškrcení hernie – tedy k situaci, kdy se v ní zachytí kousek střeva.

Sdílejte
Kompletní portfolio HBKompletní portfolio HBreklama

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě