Dětský kašel

Dětský kašel velmi často dokáže vaše děti potrápit. Ne vždy je ale projevem vážného onemocnění. Jak zjistit, jaký typ kašle má vaše dítě a jak mu ulevit?

Kašel – jak k němu přistupovat

Dětský kašel je v první řadě příznakem onemocnění dýchacích cest. Jeho úkolem je snad dostat z těla co nejvíce hlenu a pročistit tak dýchací cesty. Jako rodič se setkáte s různými typy kašle a je velmi důležité naučit se je rozpoznat. Pomůže vám to zjistit, kdy je nutná návštěva lékaře a kdy jde jen o jemné pokašlávání, při kterém stačí domácí péče a dítě se jej velmi rychle zbaví.

Jakmile však kašel přetrvává déle jak 10 až 14 dní, je nutná návštěva lékaře. To samé platí i v případě, že se dítě při kašli dusí, vykašlává krev nebo je kašel štěkavý, nebo pokud máte podezření na vdechnutí nějakého předmětu.

Druhy kašle a léčba

Suchý kašel

Pro dítě je velmi nepříjemný, protože se mu nedaří vykašlat a dítě z něho pobolívá hrudník a bříško. Nejhorší je zejména večer, když se dítě snaží usnout. Obvykle je projevem virového onemocnění. Můžete mu podávat vhodný přípravek, který kašel utlumí. Pomáhá také zvlhčovat vzduch v pokoji, ve kterém dítě spí.

Velmi dobře zabírá i správně zvolený éterický olej, který necháte z difuzéru plynout do ovzduší. Můžete si z nich namíchat směs nebo použít jednotlivě. Vhodné jsou éterické oleje jako kadidlo, benzoa, borovice, eukalyptus, heřmánek a levandule. Více informací najdete také v článku Směs éterických olejů na suchý dětský kašel.

Vlhký kašel

Dalo by se říct, že je přímým pokračovatelem kašle suchého. Sliznice produkuje velké množství hlenu a dítě pomocí kašle dostává hleny ven. Kašel je potřeba v této době podporovat. V lékárně koupíte různé sirupy, které jsou pro tuto fázi kašle vhodné. Při vlhkém kašli jsou vhodné také čaje ze slézu maurského, jitrocele kopinatého nebo podbělu, divizny velkokvěté a tymiánu. Stále je vhodné používat zmiňované éterické oleje.

V případě, že má dítě kašel, je velmi vhodné udržovat v místnosti správnou vlhkost. Dejte také pozor, aby se dítě nedostalo do zakouřeného prostředí.

Sdílejte

Přihlášení

Ukládám změny Odesílám
Uloženo Hotovo
Došlo k chybě Došlo k chybě